Pürgimist OECD juhi kohale jätkab viis kandidaati

OECD preagune juht Angel Gurria.
OECD preagune juht Angel Gurria. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com

Kümne kandidaadiga alanud konkursil Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) tegevjuhi kohale on jäänud võistlustulle veel viis kandidaati, kui eelmisel nädalal taandus ka Eesti president Kersti Kaljulaid.

Kaljulaid teatas teisipäeval, et loobub edasisest kandideerimisest OECD peasekretäri ametikohale ning põhjendas seda sellega, et tema võimalik ametisse asumine alles pärast presidendi ametiaja lõppu pole mitme riigi jaoks sobiv lahendus. OECD juht peaks ametisse astuma juba 1. juunil, Kaljulaidi ametiaeg lõppeb aga alles oktoobris.

Kaljulaid läbis küll valimiste esimese vooru, kuid taandus pärast 21.-22. jaanuaril peetud teist vooru, enne riikidevaheliste konsultatsioonide tulemuste avaldmist neljapäeval, 28. jaanuaril. Lisaks võttis teisipäeval oma kandidatuuri tagasi ka Kanada eksrahandusminister William Morneau.

19. jaanuaril oli loobunud USA eelmise presidendi Donald Trumpi nõunik Christopher Liddell ning pärast valimiste esimest vooru jaanuari alguses taandusid Tšehhi endine tööstusminister Vladimir Dlouhy ja Poola keskkonnaminister Michal Kurtyka.

Seega on jäänud võistlustulle veel viis kandidaati: Austraalia endine rahandusminister Mathias Cormann, Euroopa Komisjoni endised volinikud, rootslanna Cecilia Malmström ja kreeklanna Anna Diamantopoulou, Šveitsi endine keskpankur Philipp Hildebrand, OECD asejuht Vestergaard Knudsen Taanist.

Järgmine valimiste voor peetakse veebruari alguses ning OECD juht peaks selgeks saama märtsi alguses. Igas voorus arutab eesistujamaa Ühendkuningriigi esindaja kõikide liikmesriikide suursaadikutega läbi kõik kandidaadid ning aselgitab välja, kellel on riikide hulgas suurim võimalus saada konsensuslik toetus. Välisministeeriumi esindaja on ERR-ile öelnud, et peasekretäri väljaselgitamiseks võib kolmanda vooru järel tulla veel ka neljas ring.

OECD on 1961. aastal asutatud demokraatlike, turumajandusega riikide valitsustevaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on info ja eksperthinnangute vahetamise kaudu aidata kaasa maailmamajanduse ning liikmes- ja mitteliikmesriikide majanduse arengule ning maailmakaubanduse laienemisele. Organisatsiooni kuulub praegu 37 riiki ning nende majanduste kogusumma moodustas 2017. aastal nominaalselt 62 protsenti kogu maailma sisemajanduse koguproduktist.

OECD praeguse peasekretäri Angel Gurria kolmas viieaastane ametiaeg lõppeb 2021. aasta mais. Mehhiko endine diplomaat ja majandusteadlane on sellel kohal töötanud alates 2006. aastast.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: