OECD juhikonkursi finaali pääsesid Malmström ja Cormann

Cecilia Malmström on üks kahest allesjäänud kandidaadist OECD peasekretäri kohale.
Cecilia Malmström on üks kahest allesjäänud kandidaadist OECD peasekretäri kohale. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kümne kandidaadiga alanud konkursil Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) tegevjuhi kohale, millel osales ka Eesti president Kersti Kaljulaid, on jäänud võistlustulle kaks kandidaati: Austraalia endine rahandusminister Mathias Cormann ja Euroopa Komisjoni endine volinik, Rootsi poliitik Cecilia Malmström.

Valimiste neljanda vooru järel, kus eesistujamaa Ühendkuningriigi esindaja arutas liikmesriikide suursaadikutega taas läbi sõelale jäänud kandidaadid, teatasid viie hulka pääsenud Šveitsi endine keskpankur Philipp Hildebrand ja Euroopa Komisjoni kunagine volinik, kreeklanna Anna Diamantopoulou, et võtavad oma kandidatuuri tagasi. Enne neid oli ennast taandanud juba OECD asejuht Vestergaard Knudsen Taanist, selgub OECD kodulehel avaldatud ülevaatest.

Kaljulaid teatas oma kandidatuuri taandamisest 26. jaanuaril. Eesti president läbis küll valimiste esimese vooru, kuid taandus pärast 21.-22. jaanuaril peetud teist vooru, kaks päeva enne riikidevaheliste konsultatsioonide tulemuste avaldmist. Lisaks võttis samal ajal oma kandidatuuri tagasi ka Kanada eksrahandusminister William Morneau.

Lisaks olid kümne kandidaadi seas ka Tšehhi endine tööstusminister Vladimir Dlouhy ja Poola keskkonnaminister Michal Kurtyka, kes taandusid pärast valimiste esimest vooru 13. jaanuaril. USA eelmise presidendi Donald Trumpi nõunik Christopher Liddell taandas ennast 19. jaanuaril. 

OECD on 1961. aastal asutatud demokraatlike, turumajandusega riikide valitsustevaheline organisatsioon, mille eesmärgiks on info ja eksperthinnangute vahetamise kaudu aidata kaasa maailmamajanduse ning liikmes- ja mitteliikmesriikide majanduse arengule ning maailmakaubanduse laienemisele. Organisatsiooni kuulub praegu 37 riiki ning nende majanduste kogusumma moodustas 2017. aastal nominaalselt 62 protsenti kogu maailma sisemajanduse koguproduktist.

OECD uus tegevjuht peaks selguma hiljemalt märtsis. OECD praeguse peasekretäri Angel Gurria kolmas viieaastane ametiaeg lõppeb 2021. aasta mais ning uus juht peab tööd alustama 1. juunil. Mehhiko endine diplomaat ja majandusteadlane on sellel kohal töötanud alates 2006. aastast.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: