Rootsi kohus vabastas Estoniat uurinud filmimehed süüdistusest

Rootsi kohus otsustas esmaspäeval, et parvlaeva Estonia vrakile sukeldumise korraldanud filmimeeskonda ei saa süüdistada hauarahu rikkumises.

Göteborgi kohus leidis, et ajakirjanike Henrik Evertssoni ja Linus Anderssoni juhitud meeskond ei ole süüdi Rootsis Estonia hukupaigale kehtestatud hauarahu seaduse rikkumises, kuna nad tegutsesid Saksa lipu all sõitnud uurimislaeva pardal, vahendas Svenska Dagbladet. Saksamaa ei ole Estonia hauarahu lepinguga ühinenud.

Telekanalile Discovery valmistatud dokumentaalfilmi tegemise raames korraldati sukeldumised Estoniale 2019. aasta septembris.

Võttegrupp saatis vraki juurde kaugjuhitava sukelaparaadi, mille ülesfilmitust selgus, et laeva keres on suur auk. Sellege heideti uut kahtlust laevahuku ametliku uurimise järeldustele.

Prokurör nõudis Evertssonile ja Anderssonile tingimisi vangistust ja trahve. 

Eelmisel aastal avaldatud filmi järel on Eesti ja Rootsi valitsused otsustanud Läänemere rahuaegset suurima laevahuku asjaolusid uuesti uurida. Kui Rootsi tühistab praegused hauarahu piirangud, siis võidakse uus sukeldumine korraldada juba selle aasta suve lõpus.

Rootsi, Eesti ja Soome otsustasid 1995. aastal kuulutada laevahukupaiga hauapaigaks, mille häirimine on keelatud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: