Vabaõhumuuseumis peeti vastlapäeva

Foto: ERR

Vabaõhumuuseumis peeti vastlapäeva, mis on rahvakalendri üks populaarsemaid tähtpäevi, mille paljud ettevõtmised ja toidud on püsinud tänapäevani. Vastlapäev on liikuv püha ja on tegelikult teisipäeval.

Vabaõhumuuseumi kodulehel manitseti pühapäeval külalisi, et vastlapäeval ei tohi keegi kodus kopitada, vaid tuleb teha saanisõitu, kelgutada ja süüa traditsioonilist vastlatoitu. Vastlapäev oli naiste püha ja tööd naisted sel päeval teha ei tohtinud, aga selle asemel oli muid põnevaid väljakutseid. Naised käisid sel päeval hoopis kõrtsis.

"Ka vanatüdrukud, kuigi ei tohtinud külla minna, võisid kosja minna sellel päeval ja äraütlemine oli täiesti keelatud. Siis pidigi võtma see mees endale vanatüdruku naiseks," rääkis vabaõhumuuseumi porjektijuht Merike Puura.

Vastlapäeval kammiti juukseid ja hobuse lakka, et juuksed ja jõhvid kasvaks pikad ja tihedad. Kuigi ketramine oli keelatud, võis keerutada pastlapaelu ja punuda nööri. Kui punumise õpetust saab tänagi näiteks punupatse tehes rakendada, siis 1930. aastatest pärit naiste ilunippe pigem järgi teha ei maksaks. Näiteks toona tõhusaks peetud vistrikuravi bensiiniga, kui bensiinilappidega tupsutati vistrikke, mis pidid seejärel ära kaduma.

Pikad ja terved juuksed saadi sibulaleotisega. Süsi ja vaseliin andsid kokkusegatuna ripsmetušši. Tedretähtede ja kõõma vastu ning blondide juuste saamiseks kasutati aga äädikat.

"Selle kohta oli ju selline tore ütlus, et mehed armastavad blonde, aga naiseks võtavad brünette. Ehk et need, kes väga üritasid ennast pleegitada – juukseid ja muud – nendega juhtus ühte koma teist," rääkis vabatahtlik Ülla Veerg.

Vastlapäeva juurde käisid mängud ja kindlasti kondivurri meisterdamine.

Paljud vastlapäeva kombed ja toidud on püsinud tänaseni. Näiteks liu laskmine. Kui kunagi ennustas pikk liug pikka lina, siis tänapäeval võiks see kopsakat pangaarvet ennustada, leidsid asjatundjad vabaõhumuuseumis.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: