Teisipäeval võib Eestis Aafrika liivatolmu sadada

Foto: EBU/ERR

Ilmaprognoosi järgi jõuab teisipäeva päeval Eesti kohale Aafrikast liivatolm, mis võib sademetena ka maapinnale jõuda.

Võimas õhuvool toob liivatolmu Aafrikast esmalt Euroopa lääneserva. Sünoptik Taimi Paljak rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Eestisse jõuab liivatolm teisipäeval kella 11 ja 14 vahel koos sooja õhumassiga.

"Jõuab ta meile väikese kaarega üle Botnia lahe, üle Soome - tuleb sealgi lund ja lörtsi ja osalt tuleb ta kindlasti juba seal alla - ja jõuab siis kaarega ka meile," rääkis Paljak.

Kui liivatolm seguneb sademetega, võivad lumi ja lörts olla veidi kollakamad.

Keskkonnauuringute keskuse õhu- ja kliimaosakonna juhi Erik Teinemaa sõnul see siinset keskkonda ei mõjuta, kuid Sahara kõrbele lähemal olevates riikides nagu Hispaanias või Portugalis on mõjud tugevamad.

"Seal ikkagi see tolm on ka alumistes atmosfäärikihtides ja mõjutab välisõhu kvaliteeti, mida me hingame. Ja kaugemates riikides ta pigem on atmosfääri ülakihtides," selgitas Teinemaa.

"Ta läbi sademete mõjutab keskkonda, värvib näiteks lume ära. Ja teine, mida me näeme, on see, et päikesetõusud ja -loojangud on märksa värvilisemad siis, kui on selge ilm," lisas ta.

Kui palju tolmupilv Eestis lund määrib, on keeruline ennustada. "Sahara tolmutormid on iga-aastased. Ja hinnanguliselt igal aastal umbes 200 miljonit tonni liiva või tolmu Saharast õhku paisatakse. See, et ta nüüd Eestisse jõuab, ei ole väga tavapärane, kuigi seda tuleb ette," rääkis Teinemaa.

Paljak kinnitas, et liivatolmu on varemgi kauge kaarega Eestisse jõudnud, kuid Kesk-Euroopas on see tavapärasem.

Teinemaa ütles, et inimestele oleks liivatolm kahjulik juhul, kui see langeks atmosfääri alumistesse kihtidesse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: