Leedu loodab leppida juuniks kokku Astravetsi energia blokaadis

Astravetsi tuumajaam.
Astravetsi tuumajaam. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Sergei Grits

Leedu esitas oma Balti naabritele ettepaneku Venemaaga elektriga kauplemise uuest kolmepoolsest metoodikast ja loodab leppida kokku Valgevene Astaravetsi tuumajaama elektri blokaadis, ütles energiaminister Dainius Kreivys.

Minister loodab naabritega kokkuleppele jõuda, kuid tal on varuks ka plaan B.

"Esitasime täna uue võimaliku metoodika, selle aluspõhimõtted (...) need kätkevad põhimõtet, et Baltimaades kaubeldav energia võib tulla vaid füüsiliste ühenduste, Eesti ja Läti kaablite kaudu (...) üle Leedu piiri tuleva füüsilise vooluga ei tegeleta," sõnas Kreivys ajakirjanikele.

"Pöördusime täna juba Euroopa Komisjoni, et kutsuda võimalikult kiiresti kokku Balti elektriturgude ühendamise plaani (BEMIP) töörühma kolmepoolne istung koos komisjoniga, kus me esitame uue metoodika ja arutame seda," sõnas minister.  

Kreivyse sõnul on olemas ka alternatiivne, seni kinnitamata plaan juhuks, kui eestlaste ja lätlastega ei õnnestu kokku leppida.

"Sel juhul kasutab Leedu võimalust rakendada Astravetsi-vastases seaduses ette nähtud õiguslikke ja tehnilisi meetmeid," ütles Kreivys. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: