Teadusnõukoda soovitab koolides koroona kiirteste katsetada

Kiirtestikomplekt negatiivse testitulemusega.
Kiirtestikomplekt negatiivse testitulemusega. Autor/allikas: Urmet Kook/ERR

Teadusnõukoda avalikustas teisipäeval valitsusele tehtud piirangute ettepanekud, mille seas oli muu hulgas lubada toitlustusasutustes vaid kaasamüük, taaskehtestada 2+2 reegel ka välitingimustes ja katsetada koroona kiirtestimist koolides. Teadusnõukoja teatel on nakatumiskordaja Eestis jõudnud 1,25-ni.

Teadusnõukoda kirjutab olukorra analüüsis, et koroonaviirusesse nakatumine on viimase nädala jooksul kasvanud 30 protsenti. Nakatamiskordaja R on
jõudnud 1,25-ni.

Levik on hoogsaim Saaremaal, Tallinnas, Ida-Virumaal ja ka Lääne-Virumaal.

Eesti on uute nakatumiste poolest Euroopas olenevalt näitajast esimesel, teisel või kolmandal kohal. Iga kahe päeva jooksul laekub registreeritud nakatunuid enam kui esimese laine jooksul kokku.

Viiruse ohtlikest variantidest on Ühendkuningriigi tüve levimus Eestis hinnanguliselt 13 protsenti, millest vähemalt pooled on Eestis ringlevad tüved. Lõuna-Aafrika tüvesid on tuvastatud kaheksa, millest kõik on riiki sisse toodud.

Haiglaravi vajavate koroonahaigete hulk on nädalaga kasvanud 80 haige võrra. Isegi pärast koroonapatsientidele lisa voodikohtade avamisi on Põhja regiooni haiglates hõivatud 84 protsenti isoleeritud voodikohtadest ning Lõuna regioonis vastavalt 76 protsenti. Haiglate võimekus uute koroonahaigete vastuvõtmiseks on mitmel pool ammendumas ja pandeemilise ravivõimekuse tagamiseks hakkab katkema plaaniline statsionaarne ravitegevus.

Kui nakatumine stabiliseeruks praegusel tasemel, oleks märtsi keskpaigas 3000 uut nakatumist päevas. Kui R langeks märtsi kuu jooksul 0,9-0,8ni, jõuaks nakatamisnäitaja aprilli keskpaigaks alla 500.

Teadusnõukoja teisipäeval valitsusele tehtud soovitused:

1. Jätta kehtima eelmisel nädalal kehtestatud meetmed.

2. Viia ellu kõik teadusnõukoja eelmisel nädalal tehtud ettepanekud.

3. Lubada toitlustusasutuses ainult kaasamüük.

4. Kehtestada ka välitingimustes 2+2 reegel.

5. Lubada alates 15. märtsist koolipidajatel piirkondlikku nakatumisnäitajat silmas
pidades korraldada lõpuklasside kontaktõpet kuni kahel päeval nädalas tagades
viirusetõrje meetmeid.

6. Katsetada antigeeni kiirtestide läbiviimist sellest huvitatud koolides.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: