USA välisminister mõistis hukka opositsiooni tagakiusamise Venemaal

Opositsiooniaktivist Ilja Jašin veebruari lõpus Moskvas Boris Nemtsovi mälestusüritusel.
Opositsiooniaktivist Ilja Jašin veebruari lõpus Moskvas Boris Nemtsovi mälestusüritusel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA välisminister Antony Blinken kutsus laupäeval lõpetama tagakiusamist Venemaal pärast umbes 200 opositsioonipoliitiku ja linnavoliniku kinnipidamist Moskvas.

"Me kutsume lõpetama sõltumatute häälte tagakiusamist," kirjutas Blinken Twitteris.

Venemaal peetakse septembris parlamendivalimised. 

Kuigi Vene politsei ajab opositsiooni meeleavaldusi laiali regulaarselt, siis sellisel arvul omavalitsuste rahvaesindajate kinnipidamine Moskvas peetud konverentsil on pretsedenditu. 

"Vene valitsus pidas kinni peaaegu 200 munitsipaalliidrit ja poliitikut, sealjuures poliitilise aktivisti Vladimir Kara-Murza ja Julia Galjamina hägustel põhjustel," ütles USA välisminister.

Üritusest võttis osa enam kui 50 Vene regiooni, et arutada parlamendivalimisi ja kohalikke valimisi septembris. Foorumi organiseeris Kremli kriitiku Mihhail Hodorkovski projekt. 

Mitu kinnipeetud aktivisti teatasid laupäeval oma vabastamisest, kuid neil tuleb hilisemal kuupäeval ilmuda kohtu ette. 

Foorumi "Ühinenud demokraadid" korraldajad postitasid Telegramis video, kus on näha, kuidas inimesi politseiautodesse topitakse. 

Opositsiooniaktivist Ilja Jašin ütles, et umbes 40 minutit pärast ürituse algust tungis politsei hotelli Izmailovo Delta saali ja alustas inimeste kinnivõtmist.

"Väga sümboolne lõpp lühikesele foorumile: osalejad politseiautodes ja maskides politseinikud väänavad inimeste käsi," ütles ta Facebooki postituses.

Vene siseministeerium ütles, et kinni võeti ühe mittetulundusühingu umbes 200 liiget, kes rikkusid ühes Moskva hotellis sanitaar-epidemioloogilisi reegleid. Väidetavalt ei kasutanud osa üritusest osavõtjaid pandeemia tõttu nõutavaid isikukaitsevahendeid.

Samuti olevat osavõtjate hulgas tuvastatud inimesi, kes kuuluvad Venemaa Föderatsiooni territooriumil soovimatuks kuulutatud organisatsiooni.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: