USA ja Hiina tippkohtumine algas tulise sõnavahetusega
USA ja Hiina ametnike kõrgetasemeline kohtumine Alaskas algas tulise sõnavahetusega. Tegemist on esimese kahe riigi tippkohtumisega pärast Joe Bideni ametisse astumist.
USA välisminister Antony Blinken leidis tippkohtumisel, et Hiina agressiivne tegevus Hongkongi ja Taiwani vastu õõnestab ülemaailmset stabiilsust, teatas Financial Times.
"Kõik need toimingud ohustavad reeglitel põhinevat maailmakorda, mis toetab ülemaailmset stabiilsust," ütles Blinken.
"Reeglipõhise korra alternatiiv on maailm, kus võitjad võtavad kõik ja teevad, mis tahavad. See oleks palju vägivaldsem ja ebastabiilsem maailm," lisas Blinken.
"Xinjiang, Tiibet ja Taiwan on Hiina territooriumi lahutamatu osa. "Me oleme kindlalt selle vastu, et USA sekkub Hiina siseasjadesse ja vastame sellele tegevusele otsustavalt," sõnas Hiina välisminister Yang Jiechi.
Hiina diplomaatide arvates peaks hoopis USA inimõigusi austama, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"USA inimõigusprobleemid on sügavad. Need ei ole tekkinud viimase kümne aastaga. Mustanahaliste ameeriklaste tapmine on olnud alati probleem," ütles ta.
Yang süüdistas USA-d külma sõja mentaliteedis, kus Washington kasutab sõjalist ja rahalist mõjuvõimu teiste riikide mahasurumiseks. Yangi kommentaarid kestsid kokku 15 minutit.
"Me ei usu sissetungi, jõu kasutamist ega teiste režiimide kukutamist," ütles Yang. "Blinkeni kommentaarid ei ole normaalsed," lisas Yang.
USA ettevõtlusinstituudi mõttekoja eksperdi Elisabeth Brawi sõnul näitasid Yangi sõnavõtud, et Hiina on üha enam valmis loobuma diplomaatiliste kohtumiste protokollidest.
"Hiina valitsus tunnetab selgelt, et pole vaja kinni pidada juba väljakujunenud standarditest," ütles Braw.
Hiina endise diplomaadi Victor Gao sõnul ei jäänud Yangil muud üle, kui jõuliselt vastata.
"Ta soovis veenduda, et tema Hiina publik ja ülemused teaksid, et ta on nendel olulistel teemadel reageerinud," ütles Gao.
Hiljuti süüdistas Yang USA eelmise presidendi Donald Trumpi administratsiooni USA ja Hiina suhete kehvas olukorras. Samas kõnes ta avaldas lootust, et Bideni administratsiooniga on võimalik suhteid mõningal määral parandada.
Siiski hoiatas Yang Bideni administratsiooni, et see ei ületaks punaseid jooni. Selle käigus viitas Yang USA kriitikale Hiina suhtes, mis on seotud Hongkongi, uiguuride ja Taiwaniga.
Hiina on Bideni administratsiooni hinnangul USA kõige suurem geopoliitiline rivaal ja kahe riigi vaheliste suhete paranemine on vähetõenäoline. Eelmise presidendi Donald Trumpi ajal Hiinale kehtestatud sanktsioonid ja tariifid on endiselt paigas. Ainukene ühine huvi tundub praegu olevat kliimapoliitika vallas.
"USA võistleb Hiinaga seal, kus vaja, teeb koostööd seal, kus saab, on karm seal, kus peab," ütles Blinken.
Biden ja tema meeskond on Hiina hoiatusi korduvalt eiranud. Kaks päeva enne Alaska tippkohtumist kehtestas USA sanktsioonid 24 Hiina ametniku suhtes. Sanktsioonid olid seotud Hiina tegevusega Hongkongis.
Blinken on varem Hiinat samuti süüdistanud genotsiidi korraldamises uiguuri vähemuse mahasurumisel Xinjiangis.
Toimetaja: Karl Kivil, Maria-Ann Rohemäe, Merili Nael