USA kaubandusministeerium piirab laiemalt eksporti Venemaale

USA ja Venemaa lipp.
USA ja Venemaa lipp. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Anton Vaganov

USA kaubandusministeerium rakendab alates 18. märtsist uusi meetmeid, mis piiravad eksporti Venemaale.

Otsus võeti vastu seoses Washingtoni süüdistustega, et Venemaa kasutas keemiarelvi.

"Kaubandusministeeriumi tööstuse ja julgeoleku agentuur laiendab ekspordipiiranguid Venemaale seoses välisministri 2. märtsi hinnanguga, et Venemaa valitsus on kasutanud keemia- või biorelva, rikkudes rahvusvahelist õigust, või letaalset keemia- või biorelva enda kodanike vastu," ütles kaubandusministeerium oma veebiküljel.

Alates 18. märtsist keelab USA relvade müügi Venemaale ning peatab selleks litsentside ja teiste lubade väljaandmise.

Washington lõpetab ka USA rahastuse igasugustele sõjalistele programmidele, milles osaleb Venemaa.

Üheks erandiks on eksport koostööks kosmosevaldkonnas.

"Kaubandusministeerium pingutab selle nimel, et ennetada Venemaa ligipääsu tundlikele USA tehnoloogiatele, mida saab suunata oma pahatahtlikule keemiarelvategevusele," seisis avalduses. 

Ministeerium ei täpsustanud keelu alla minevate kaupade üksikasju. Sanktsioonid kuulutati esimest korda välja 2. märtsil, mil Washington külmutas seitsme Vene ametniku vara USA-s. Nende seas oli ka Aleksandr Bortnikov, Vene föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) juht. 

USA on kandnud musta nimekirja 14 ettevõtet ja juriidilist isikut, kartes, et nad võivad aidata Venemaal keemiarelvi välja töötada. 

Washington süüdistab Moskvat Vene opositsioonijuhi ja Kremli kriitiku Aleksei Navalnõi mürgitamises, kuid Vene võimud eitavad seda. 

Navalnõi läks Venemaale tagasi jaanuaris pärast seda, kui ta oli Saksamaal ravil pärast mürgitamist. Venemaal peeti ta kinni ning talle määrati kaks ja pool aastat vangistust karistuskoloonias, süüdistades teda varasema tingimisi karistuse nõuete rikkumises. 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: