Valitsus pikendab piiranguid kuni 25. aprillini
Valitsus otsustas teisipäeval pikendada praegu 11. aprillini kehtivaid koroonapiiranguid veel kahe nädala võrra, 25. aprillini.
"Kõik need piirangud, mis täna kehtivad, jäävad samasuguseks. Mingeid uusi juurde ei tule, aga kuni 25. aprillini midagi leevendama ka ei hakata. See on ära otsustatud ja tagasi tuleme selle teema juurde kahe nädala pärast olles siis targemad nii nakatumiskordaja, leviku kui ka haigete arvu suhtes," rääkis riigihalduse minister Jaak Aab. "Piirangute mahavõtmist me väga tõsiselt ei arutanud praegusi numbreid vaadates," lisas ta.
Aab tunnistas, et viimastel päevadel on kuulda teadlaste prognoose, et olukord koroonaviirusega võib hakata liikuma positiivsemas suunas. "Aga esialgu me oleme väga, väga kõrgel, haiglas on rekordid ja seepärast olid meil piirangud kehtestatud kuni 11. aprillini ja me otsustasime, et peame sel nädalal igal juhul ütlema, mis neist piirangutest saab. Seepärast tegime otsuse, et need piirangud pikenevad vähemalt kahe nädala võrra ehk siis 25. aprillini," rääkis minister.
"Leevenemine numbrites on esialgu väga väike ja kõik kandub ajanihkega ehk kui praegu veidi väheneb nakatunute arv, siis alles nädala kuni kümne päeva pärast hakkab vähenema haiglates olevate inimeste arv," selgitas ta "Aktuaalses kaameras".
Kahe nädala pärast vaadatakse uuesti olukorda kirjeldavaid andmeid ja siis saab rääkida, kas, kus ja mis perspektiivis leevendamine on võimalik, ütles Aab. "Nii, et momendil ei ole see kuidagi aktuaalne," lisas ta.
Küsimusele, kas ka Eesti valitsus mõtleb nagu Soome valitsus juba selle peale, et koostada piirangutest väljumise plaan, vastas Aab, et valitsus ei taha konkreetsete numbrite väljaütlemisega oma tegevusvabadust piirata.
"Teadusnõukoda rääkis ka sellest, et on võimalik selline valem koostada, et kui palju on nakatumisnäitajad 14 päeva kohta, kui suur on nakatumiskordaja R, kui suur on haiglas viibivate haigete arv, COVID-haigete arv või ka haigla intensiivravis viibivate haigete arv. Nemad räägivad konkreetsetest numbritest, kuhu see peab jõudma, enne kui me üldse mingist järk-järgulisest leevendusest saaksime rääkida," selgitas Aab.
Ta lisas, et kui ka hakkab ühiskonna avamine, siis kõik ühe korraga lahti ei lähe, vaid piirangutest väljatulek on järk-järguline.
"Aga nii nagu ma sügisel ütlesin, need on ikkagi väga tinglikud numbrid, me ei saa selliseid numbreid välja käia - siis me paneme iseennast otsustamisel täiesti karpi. Jälgima peab ju tendentse, prognoose, mitte ainult mustvalgeid numbreid. Need on kindlasti ka olulised otsuste tegemisel, aga me peame vaatama kogu ümbritsevat olukorda," ütles Aab.
Aab kinnitas, et maikuus saavad kõik soovijad hakata end registreerima esimese vaktsiinidoosi saamiseks.
Kallas: eesmärk on, et Eestis ei kehtiks piirangud ühtegi päeva rohkem kui vaja
Sõltuvalt epideemilisest olukorrast võib valitsus piiranguid pikendada ka pärast seda, piirangute üle otsustatakse iga kahe nädala tagant, edastas valitsuse pressiesindaja.
"On hea meel, et piirangud on hakanud viiruse levikule mõju avaldama," ütles peaminister Kaja Kallas. "Muret valmistanud plahvatusliku nakkuse leviku, mille tõi kaasa briti tüvi, oleme kontrolli alla saanud. Küll aga ei saa ettevaatust kaotada, sest nakatumisnumbrid on veel stabiliseerumas ning haiglaravi vajavate inimeste arvu vähenemist saame oodata väikese viiteajaga."
Kallas nentis, et olukord haiglates on endiselt raske ning teisipäeval on koroona tõttu haiglaravil 710 inimest. "Seetõttu peame praeguste piirangutega paraku jätkama. Oleme viirusest jagu saamas, aga üks raske kuu seisab veel ees."
"Palun kõigil eestimaalastel see üheskoos vastu pidada. Luban, et valitsus jälgib tähelepanelikult olukorda ning vaatame piirangud juba kahe nädala pärast üle. Meie eesmärk on, et Eestis ei kehtiks piirangud ühtegi päeva rohkem kui vaja," ütles Kallas.
Kehtivad piirangud jätkuvad kõigis valdkondades. See puudutab nii hariduselu, sportimist, spordivõistluseid ja liikumisüritusi, noorsootööd, huviharidust, täiendkoolitust. Endiselt peavad klientide jaoks jääma suletuks spaad, basseinid, veekeskused ja ujulad. Keelatud on avalikud üritused, suletud peavad olema nii kultuuriasutused kui meelelahutuskohad. Kehtima jäävad erandid välitingimustes avalike koosolekute ja jumalateenistuste kohta ning muuseumite õuealadele.
Toitlustusettevõtetele on lubatud vaid toidu kaasamüük. Suletud peavad olema kõik poed peale esmavajalikke kaupu müüvate poodide. Muus osas võib kaupu müüa ja väljastada kaupluse õuealal. Avatud poodides ja teenindusettevõtetes tohivad kliendid liikuda arvestusega, et ruumi täitumus ei ületaks 25 protsenti.
Leedust, Lätist ja Soomest reisimisele hakkavad kehtima samad nõuded nagu mujalt Euroopa riikidest tulles. See tähendab, et alates 5. aprillist peavad kõik inimesed, kes on ületanud Eesti riigipiiri, viibima 10 päeva isolatsioonis. Eneseisolatsioonist ja testimisest on vabastatud inimesed, kes on viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud COVID-19 haiguse või läbinud vaktsineerimiskuuri.
Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael