Soome valitsus otsib uusi viise piirata riskantseid koosviibimisi

Foto: Kirsti Jõesalu

Soome valitsus loobus riigisiseste liikumispiirangute eelnõust pärast seda, kui parlamendi põhiseaduskomisjon leidis, et kavandatu on vastuolus põhiseadusega. Nüüd püütakse leida mõni muu lahendus koroonaviiruse leviku seisukohalt riskantsete eraviisiliste koosviibimiste ärahoidmiseks.

Soome pealinna ümbritsevas Uusimaa maakond oli mullu lihavõtete ajal ülejäänud Soomest eraldatud ning mõjuva põhjuseta polnud asja sisse ega välja.

Sel kevadel pani valitsus aga kokku uue seaduse, mis poleks riskipiirkondade elanikke lasknud mõjuva põhjuseta välja isegi oma koduõuest. Liikumispiirangutest jõuti nädala jagu rääkida üsna kindlas kõneviisi, kuni Soome parlamendi põhiseaduskomisjon plaanile kriipsu peale tõmbas.

"Demokraatlikus õigusriigis lähtutakse sellest, et inimeste põhiõigusi piiratakse isegi erakorralistes oludes võimalikult vähe," ütles Parlamendi põhiseaduskomisjoni esimees Antti Rinne.

Valitsuse plaan oli põhiseaduskomisjoni hinnangul ebaproportsionaalne ja komisjon leidis üksmeelselt, et kui koroonaviiruse leviku seisukohalt on probleem eraviisilised kogunemised ja peod, peaks liikumispiirangud rakenduma konkreetselt neile.

Seepeale teatas peaminister Sanna Marin, et valitsus võtab liikumispiirangute eelnõu tagasi.

Ebaõnnestunud seaduseelnõu vallandas Soomes aga õigusteadlaste kriitika. Tegemist pole ametisoleva valitsuse esimese seaduseelnõuga, mis parlamendi põhiseaduskomisjoni ei läbi.

"Seadusloomest puudub tihtipeale piisav mõjuanalüüs ning õigustehnilist praaki esineb liiga palju," nentis õigusajaloo professor Jukka Kekkonen.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi esindaja teatas neljapäeval pressikonverentsil, et ministeerium otsib nüüd võimalusi piirata eraviisilisi kogunemisi nii, et piirangud oleks kooskõlas parlamendi põhiseaduskomisjoni seisukohtadega.

Seni aga suundub Soome lihavõtteid tähistama küll mitmel pool suletud restoranide ja baaridega, kuid siiski suhteliselt vabalt. Koroonakollete tekkimist erakogunemistel saab takistada vaid isiklik vastutustunne

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: