Olukord Myanmaris on sundinud kümneid tuhandeid oma kodusid jätma

Foto: ERR

MTÜ Mondo Kagu-Aasia ekspert Triinu Ossinovski rääkis "Ringvaates", et Myanmaris on sisuliselt sõjaseisukord, kus ühel pool on riigi keskvalitsuse armee ja teisel pool relvitu rahvas. Olukord on sundinud kümneid tuhandeid maapiirkondades elavaid inimesi kodudest lahkuma.

"Linnades rahvas koguneb rahumeelselt protestiaktsioonidele, et näidata meelsust selle ootamatu riigipöörde suhtes. Teisel pool on sõjavägi, kes üritab olukorda maha suruda vägivaldselt. Maapiirkondades, vähemuste aladel me räägime tegelikult täiesti sõjaseisukorrast, küladest inimesed põgenevad. Mitukümmend tuhat inimest on sisepagulusse sunnitud täna," kirjeldas ta.

Myanmari konflikti juured ulatuvad 1948. aastasse, mil toonane Birma vabanes Suurbritannia võimu alt. Riigis elavad mitmed etnilised grupid on sellest ajast võidelnud sõjaväega oma autonoomsuse pärast.

Moslemitest rohingasid elas riigis enne üle miljoni, nüüdseks on nad massilise tagakiusamise tõttu sadades tuhandetes riigist põgenenud. Sõjavägi valitses riiki aastakümneid, riigi tsiviiljuht Aung San Suu Ky võitis esimesed vabad valimised 2016. aastal. Sõjavägi pidas riigi tsiviiljuhi hiljuti kinni ja esitas talle süüdistuse saladuste seaduse rikkumises.

Ossionvski sõnul oli 2019. aastal, kui ta viimati Myanmari külastas, õhus palju rohkem lootust ja demokraatlikke reforme. "Inimesed olid lootusrikkad, et Aung San Suu Ky valitsus suudab selle muutuse siiski ellu kutsuda," rääkis ta.

Eesti välisministeerium on arengukoostöö vahenditest 2013. aastast toetanud ühe vähemusrahvusgrupi organisatsiooni, mis ehitab mägikülades välja haridusvõrgustikku, rajades küladesse algkoole ja toetades nende põhi- ja keskkoolihariduse võimalust linnades.

Ossinovski lisas, et eestlased on kohalikule organisatsioonile toeks peamiselt ekspertide abil, kes võimestavad kohalikku organisatsiooni ja toetavad haridussüsteemi arendamist ja kaasajastamist.

Eesti partneri abil on toetatud 17 algkooli rajamist, aastate jooksul on Myanmaris abiks käinud 12 vabatahtlikku eksperti.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: