EMA: trombe tuleks pidada AstraZeneca vaktsiini haruldaseks kõrvalmõjuks

{{1617805320000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Euroopa Ravimiamet (EMA) teatas kolmapäeval, et tromboosijuhtumeid tuleks käsitleda AstraZeneca koroonavaktsiini väga haruldaseks kõrvalmõjuks.

Ameti kinnitusel kaalub vaktsiini kasulikkus üles võimalikud ohud ning AstraZeneca vaktsiin on väga efektiivne.

"EMA komitee jõudis täna järeldusele, et ebatavalisi verehüübeid madala trombotsüütide arvuga tuleb pidada vaktsiini väga haruldasteks kõrvalmõjudeks," ütles EMA avalduses.

Ameti sõnul on 4. aprilli seisuga AstraZeneca vaktsiini Euroopa majandusruumis süstitud 34 miljonit doosi, nende seas aju venoosse siinuse tromboosi juhtumeid on 169 ja seedetrakti veenitromboosi 53. Surmajuhtumeid on 18.

"Spetsiifilisi riskitegureid nagu vanus, sugu või haiguslugu ei ole suudetud kindlaks teha, kuna haruldasi juhtumeid on näha kõikides vanustes," ütles EMA juht Emer Cooke pressikonverentsil.

"Usutav selgitus nendele haruldastele kõrvalmõjudele on immuunreaktsioon vaktsiinile."

Amet lisas, et hetkel on tromboosijuhtumeid täheldatud vaid pärast esimese vaktsiinidoosi saamist.

Ühendkuningriik teatas, et alla 30-aastastele pakutakse vaktsineerimiseks alternatiivset vaktsiini, vahendas BBC. Siiski saavad esimese AstraZeneca doosi saanud inimesed ka teise AstraZeneca vaktsiinidoosi kätte.

ERR-i Brüsseli korrespondent Joosep Värk ütles "Aktuaalse kaamera" otse-eetris, et EMA väljaöeldust saab järeldada, et vaktsiinide kasu kaalub üle võimaliku ohu.

"Teaduslikult ei saa nad välistada, et need 18 juhtumit on AstraZeneca vaktsiini tulemus. Aga see siiski on ohutu ja kui on räägitud, et enamik juhtumeid on olnud alla 60-aastaste inimeste ja naiste seas, siis antud infot on nii vähe ja ei saa väita, et need kaks tunnust oleks mingiks põhjuseks, miks võiks esineda tromboosi rohkem," selgitas ta.

Täpsemalt saab AstraZeneca vaktsiini ja trombide seoste kohta lugeda ravimiameti kodulehelt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: