Politsei asub Toompeal kogunevaid meeleavaldajaid hajutama

Terviseameti hinnangul on Tallinna südalinnas, eelkõige Toompeal riigikogu ees toimuvatel avalikel koosolekutel hajutatuse nõude eiramise tõttu varasemast suurem nakkusoht, mistõttu piirab politsei reedest ligipääsu Lossi platsile ja suunab inimesed kümneliikmelistesse hajutatud gruppidesse.

Politsei on Lossi platsil avalike koosolekute läbiviimist kõigil päevadel jälginud ning suunanud inimesi hajutatuse nõuetest kinni pidama, teatas terviseamet. Nädala alguses oli hajutatus tagatud, kuid kahel viimasel päeval on sellel osalenud 200-250 inimest ning osalejad pole hajutatuse nõudest kinni pidanud.

"Terviseameti ohuprognoosi kohaselt on rohkem kui kümne inimese kogunemise korral kõrgendatud oht viiruse aktiivseks levikuks. Arvestades, et COVID-19 haigus vajab raskel juhul haiglaravi ning võib lõppeda surmaga, on tegemist ohuga inimeste elule," ütles terviseameti peadirektor Üllar Lanno.

"Olukorra lahendamiseks tuleb tagada hajutatus, millega kaitstakse neid, kes seavad teadmatusest enda ja ka teiste elu ohtu. Praegu on nakatumiskõver pöördunud allapoole ja piirangutest kinni pidamise tulemusel on oluliselt vähem inimesi haigestunud. Seetõttu on eriliselt tähtis, et inimesed mõistaksid, et igaühest sõltub, kui kiiresti viiruse leviku pidama saame."

Põhja prefektuuri kriisistaabi juhi Valdo Põdra sõnul on politsei seni lubanud avalikel koosolekutel toimuda tingimusel, et inimesed hoiavad üksteisega vahet. "Oleme seda rõhutanud aktiivsematele osalejatele ning juhtinud vajadusel ise inimeste tähelepanu distantsi hoidmisele. Praegu puuduvad kogunemistel korraldajad ja on näha, et nakkusohu vältimiseks seatud piiranguid ei järgita," ütles Põder.

Seetõttu suunab politsei inimesed meelt avaldama kümneliikmelistesse rühmadesse, nagu piirangud ette näevad.

Lossi platsil üle nädala toimunud meeleavaldused ei ole avaliku koosolekuna politseis registreeritud ning neil pole ametlikku korraldajat või korrapidajat, kes vastutaks koosoleku pidamise nõuete täitmise ja osavõtjate turvalisuse eest. Nende nõuete rikkumise tõttu on politsei alustanud kaks väärteomenetlust.

"Avalike koosolekute pidamine ja meelsuse väljendamine on inimeste põhiseaduslik õigus, mis pole keelatud isegi tervishoiualases hädaolukorras. Viiruse leviku tõkestamiseks on aga tarvis järgida kehtestatud piiranguid. Praegu võib koosolekule koguneda kuni kümme inimest, kes hoiavad üksteisega distantsi," selgitas Põder.

Nakkusohu vältimiseks piirab politsei tänasest ligipääsu Lossi platsile, kuhu lubatakse kuni kümme koosolekul osalejat. Politseinikud selgitavad avalikul koosolekul osalejatele kehtivaid piiranguid ning suunavad inimesi neid täitma. Samuti on piirangutest kinni pidamist jälgimas terviseameti esindajad.

Politsei sekkub ka juhul, kui meeleavaldusel tekib oht avalikule korrale või osalejate ja teiste inimeste turvalisusele.

Üle nädala Toompeal seaduseelnõu vastu meelt avaldavad inimesed kardavad, et politsei saab eelnõuga õiguse inimesi, eelkõige lapsi kodust väevõimuga ära viia. Selline tõlgendus levib laialdaselt ka sotsiaalmeedias. Õiguseksperdid kinnitavad, et see ei vasta tõele ja uus seadus muudaks praegusest korda minimaalselt.

Neljapäeval oli Toompeal paarsada inimest, kes kandsid erinevate sõnumitega plakateid. Kuigi protesti avaldatakse nii koroonapiirangute, näiteks maskikandmise kui ka vaktsineerimise vastu, on peamiseks kogunemise põhjuseks riigikogus menetletav eelnõu, millega muuhulgas muudetakse nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadust (NETS).

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: