Kohtutäitur pani müüki suurarendusele mõeldud kinnistu Pirital

{{1617963240000 | amCalendar}}
Foto: HG Arhitektuur OÜ, arhitektid Hanno Grossschmidt, Tomomi Hayashi

Tallinnas Pirital olümpiapurjespordikeskuse juures asuv ala on suurte plaanidega olnud täidetud juba paarkümmend aastat, kuid ehituseni pole siiani jõutud. Üks kinnistu pandi kohtutäiturite poolt hiljuti müüki.

27 000 ruutmeetri suurune Regati 3 kinnistu, mis veel praegu kuulub Pirita Promenaad OÜ-le, pandi kohtutäiturite poolt hiljuti avalikule enampakkumisele. Kinnistul on detailplaneeringu järgi 90 protsenti elamumaad ja 10 protsenti ärimaad. Pakkumise alghind oli üheksa miljonit eurot.

Pirita linnaosavanema Tõnis Liinat ütles ERR-ile, et omanikel oli probleeme hüpoteeginõuete rahuldamisega ning seetõttu pani kohtutäitur kinnistu müüki. Kinnistu on koormatud hüpoteekidega kokku 15 miljoni euro eest. Alal pole seni alustatud isegi projekteerimistöödega.

Liinati sõnul on lootus, et uus omanik hakkab ala uuesti planeerima, sest eelmisel omanikul olid küll ilusad plaanid, kuid linnavalitsuse visiooniga need kokku ei läinud.

"Tallinnale on esitatud eskiislahendused, mis on küll illustreerivad ja ilusad, aga tegelikult on arendajatel olnud soov ehitusmahtu oluliselt suurendada, millega linn ei saa nõus olla, sest meie proovime ikkagi säilitada seda, et meri jääks avatuks ja arvestatakse haljastusühikutega kinnistul," lausus Liinat.

Arenduse investeeringumaht on kuni 100 miljonit.

Kinnistu oleks ekslusiivsema kinnisvara arendjatele atraktiivne, kuid nagu näitab pidev omanike vahetus, on selles arenduses palju ebakindlust.

"Aastatega ei ole muutunud ebakindlus selle kinnistu suhtes ja kui arendja vaatab, kas seda osta või mitte, siis ta eelkõige tahab ju teada, kas ta saab kohe hakata ehitama või ta peab jätkama sellega, millega on siiani tegeletud ehk siis vaidlema ja arutlema, kuidas ja mida sinna ehitada võib," kommenteeris kinnisvarabüroo Uus Maa analüütik Risto Vähi "Aktuaalsele kaamerale".

Seega on võimalus, et enampakkumine kukub läbi. "Kui siin tõesti pakkujaid ei ole, siis jääb järgmiseks võimalus linnal või riigil see maa ära osta ehk kirjutada tegelikult korstnasse need võlad ja saada maa tagasi linna või riigi bilanssi," ütles Liinat.

Sellisel juhul on tõenäoline, et linn muudab ala sarnaselt Reidi teega avalikuks ruumiks. Selline lahendus meeldiks Pirita kogukonnale, kes sama kaua, kui seda projekti on aetud, on võidelnud selle nimel, et rannaalale midagi ei ehitataks.

"See TOP-i krundiäärne piirkond on puhkeala ja seda nüüd ehitada täis korrusmajade rajooniga on väga kitsas mõtlemine. Sinna ei ole vaja ühtegi arendajat, kelle esimene eesmärk on kubatuuriga ära täita iga viimane kui ruutsentimeeter, et saaks maksimaalse kasumi. Seal piirkonnas võiks olla sotsiaalobjekt, näiteks gümnaasium. Igal juhul võiks seal olla midagi, mis oleks üldises kasutuses, selle poolt on Pirita ekanikud olnud," rääkis Pirita kohalik poliitik Barbi Pilvre.

Samamoodi seisab praegu tühjalt merre rajatud maatükk, kuhu peaks kerkima ärihoone. Liinati sõnul kuulub maatükk Tallinna Olümpiaspordikeskusele, kuhu on koondunud suuremad ehitusettevõtjad.

"Sinna tuleb kavandada avalik hoone, mis on spordikompleks, ujula. Sinna pole lubatud kindlasti püstitada korterelamuid," lausus Liinat.

Liinati sõnul tegelevad arendajad praegu kaasfinantseerijate otsimisega ning pole veel isegi projekteerimistingimuste lähteülesannet linnalt küsinud.

"Tegelikkuses mõlemad kinnistud mereäärsel alal seisavad," nentis Liinat.

Toimetaja: Indrek Kiisler, Marko Tooming, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: