USA progressiivsed demokraadid tahavad laiendada ülemkohtu koosseisu

Massachusettsei senaator Ed Markey
Massachusettsei senaator Ed Markey Autor/allikas: SCANPIX/AP/Susan Walsh

USA demokraatliku partei progressiivse tiiva poliitikud kavatsevad neljapäeval algatada kongressis eelnõu, mis lisaks ülemkohtule veel neli kohta. Seadusandlus suure tõenäosusega heakskiitu ei saa.

Eelmisel nädalal allkirjastas president Joe Biden täidesaatva korralduse, millega moodustati 36-liikmeline komisjon ülesandega uurida ülemkohtu kodukorra muutmist, sealhulgas liikmete arvu suurendamist. Komisjoni uurimine kestab kuus kuud.

Biden nimetas komisjoni esimeesteks Barack Obama endise nõuniku Bob Baueri ja Yale'i ülikooli õigusprofessori Cristina Rodriguezi. Komisjoni liikmete seas on veel palju tunnustatud teadlasi, sealhulgas mõned tuntud konservatiivid.

Progressiivsed demokraadid pole aga rahul aeglase protsessiga.

"Kohtu terviklikkuse taastamiseks vajame rohkem kui komisjoni," ütles Massachusettsi senaator Ed Markey.

Markey on kohtu koosseisu muutmise seadusandluse algataja. 

Algatajad kavatsevad kohtu koosseisu muutmise eelnõu välja kuulutada neljapäevasel pressikonverentsil. Õigusaktide vastuvõtmine on aga vähetõenäoline.

"Vabariiklased ei toeta ülemkohtu koosseisu suurendamist, samuti on sellele vastu mitmed demokraadid, kes  tahavad ära oodata Bideni loodud komisjoni hinnangu," teatas The Wall Street Journal

Mitmed liberaalsed õigusteadlased hoiatasid, et ülemkohtu koosseisu muutmine ideoloogilistel põhjustel kahjustab kohtu mitte-poliitilist  mainet.

Markey kriitikaga ei nõustu.

"Nelja kohtuniku lisamine võimaldab Bidenil luua kohtus liberaalne enamus. See suurendab usaldust kohtu vastu ja selle legitiimsust avalikkuse silmis," ütles Markey.

1937. aastal tegi president Franklin D. Roosevelt ettepaneku suurendada ülemkohtu koosseisu. Siis domineerisid kohtus konservatiivid, kes takistasid Roosevelti New Deali algatusi. Kohtu koosseisu suurendamine kukkus siis kongressis läbi. Siiski asusid konservatiivsed kohtunikud lõpuks toetama Roosevelti majandusprogrammi.

Nii nagu eelmisel korral, kui demokraadid proovisid ülemkohtu koosseisu muuta, üritatakse ka praegu konservatiivseid kohtunikke hirmutada, ütles Arkansase osariigi senaator Tom Cotton.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: