USA ülemkohus lubas Trumpi maksuandmed prokuröridele edastada

Donald Trump.
Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Cheriss May/

USA ülemkohus lükkas esmaspäeval tagasi Donald Trumpi katse takistada tema maksuandmete üleandmist New Yorgi prokuröridele.

Ülemkohus lükkas ekspresidendi advokaatide esitatud taotluse tagasi täpsustavate kommentaarideta.

Trump on pidanud pikka kohtuvõitlust, et tõkestada oma maksuandmete jõudmist Manhattani ringkonna prokuröride kätte.

Manhattani prokurör Cyrus Vance nõuab osana ekspresidendi rahaasjade uurimisest, et Trump avaldaks kaheksa aasta jagu maksuandmeid.

Ülemkohtu otsus puudutab Vance'i kohtukorraldust raamatupidamisfirmale Mazars, et viimane annaks prokuratuurile üle alates 2011. aastast pärinevad andmed.

"Töö jätkub," ütles Vance kohtuotsuse järel lakooniliselt.

Vance'i juurdlus keskendus algul enne 2016. aasta presidendivalimisi tehtud maksetele kahele naisele, kel oli enda sõnul Trumpiga afäär. Nende seas pornotäht Stormy Daniels.

Nüüd uuritakse aga ka võimalikku maksude vältimist ning kindlustus- ja panganduspettust.

Trump ei ole esmaspäevasele kohtuotsusele veel avalikult reageerinud. Varem on ta nimetanud juurdlust "USA ajaloo kõige hullemaks nõiajahiks".

USA presidentidelt ei nõuta isiklike maksuandmete avalikustamist, kuid kõik presidendid alates Richard Nixonist on seda teinud. Ainsaks erandiks on Trump.

Vance'i meeskond on üle kuulanud Trumpi endise ihuadvokaadi Michael Coheni, kes mõisteti kolmeks aastaks vangi vaikimisraha maksmise eest kahele naisele.

Endine advokaat tunnistas kongressis ka, et Trump ja tema firma tõstsid ja langetasid tehislikult oma varade väärtust, et saada pankadelt laenu ja vähendada oma maksukoormust.

Juhul kui väited peavad paika ja Trumpile esitatakse süüdistused, võib ta süüdimõistmisel olla silmitsi vanglakaristusega. Erinevalt föderaalkuritegudest ei saa osariigi tasandi rikkumiste eest armu anda.

Uurijad kuulasid hiljuti üle ka Trump Organizationi kauaaegse partneri Deutsche Banki töötajaid, vahendab USA meedia. Samuti vesteldi kindlustusfirma Aoni töötajatega.

Juulis lükkas ülemkohus tagasi Trumpi väite, et ametisoleva presidendina on tal kriminaalsüüdistustest puutumatus.

New York Times kirjutas novembrikuiste presidendivalimiste eel, et Trump maksis aastatel 2016 ja 2017 vaid 750 dollarit tulumaksu. Ekspresident on seda eitanud.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: