Tallinn on hädas purskkaevusid reostavate kodututega

"Paberimees" purskkaevus tegutsemas. Autor/allikas: Erakogu

Tallinn on hädas purskkaevusid reostavate inimestega, eriti suuri probleeme tekitab "paberimeheks" kutsutav kodutu.

"On inimesi, kes purskkaevudes ennast pesevad ja neid isegi avaliku tualetina kasutavad," ütles purskkaevusid haldava linnaasutuse Kardioru Park tehnikaosakonna juhataja Markko Maasik neljapäeval ERR-ile.

Tema sõnul ollakse eriti hädas inimesega, kes loobib purskkaevus pesemise järel sinna suurel hulgal paberit, mis tekitab ummistuse ning võib hullemal juhul põhjustada ka pumbamootorite läbipõlemise. "Oleme sel teemal rääkinud nii politsei- ja piirivalveameti ning ka mupoga, kuid seaduslike meetoditega teda takistada ei saa. Oleme üsna võimetud," tunnistas Maasik, kelle sõnul on see inimene tegutsenud juba paar viimast aastat.

Purskkaevude korrasoleku eest vastutava Maasiku sõnul liigub "paberimees" praktiliselt iga päev marsruudil Politseiaia park, Kivisilla tänava purskkaev, Kanuti aed, Viru tänava poiss, Georg Otsa muusikakool ning pahatihti on tal kaasas kilode kaupa paberit.

"Kui üldiselt on olukord Tallinna purskkaevudega paremaks läinud, siis "paberimees" on meid viinud enesevalitsemise piirini," ütles Maasik.

Purskkaevudes kasutatavasse vette pannakse vetikate ja sambla kasvamise ärahoidmiseks vetikatõrjevahendit, kloori ja lokulanti, ühes purskkaevus kasutatakse ka UV-valgust. Seetõttu ei ole nendes ringlev vesi joogiks ega pesemiseks mõeldud, selgitas Maasik.

Samuti soovitas ta lapsevanematel kõike seda silmas pidada, kui nad oma lapsed purskkaevudesse veega mängima lubavad.

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja Ain Valdmann ütles ERR-ile, et purskkaevude reostamist tuleb ikka ette ning ta lubas sel teemal uuesti mupo juhtidega rääkida.

"Kui keegi satub peale sellele, kui purskkaevuasid sellisel kombel pruugitakse, võks mupole või Kadrioru Pargile teatada," märkis Valdmann.

Tallinna munitsipaalpolitsei (mupo) pressiesindaja Meeli Hunt ütles ERR-ile, et mupo on teadlik, et kodutud ennast purskkaevudes pesevad ning saab selle kohta suve jooksul ka paar-kolm kaebust.

Küsimusele, mida mupo teeb, kui sellkohase teate saab, vastas Hunt, et kui teade tuleb telefoni teel, saadetakse kohale kõige lähemal asuv patrullekipaaž. "Aga kuna me ei ole operatiivreageeringuga üksus, siis võib kohale jõudmine teiste, tähtsamate probleemide lahendamise tõttu aega võtta - mõnest minutist kuni poole tunnini. Kodutud on kogenud ja kavalad - nad teavad, millisel kellaajal kõige vähem pealtnägijaid on, kes võiksid mupot teavitada. Tavaliselt on nad patrulli saabumise hetkeks juba lahkunud. Vahel jätnud ka vahetuspesu vedelema. Pilt ei ole meeldiv," tõdes Hunt.

"Tegemist on laiema sotsiaalse probleemiga, millele on keeruline lahendust leida. Kodututele jaotatakse sotsiaalhoolekande kaudu tasuta saunapileteid, et nad end pesta saaksid ja seda võimalust kasutatakse päris aktiivselt. Hetkel on aga saunad suletud. Samas saab ka sotsiaalmajutusüksustes dušši kasutada. Seega tsiviliseeritud võimalus end pesta on ka praegu olemas," märkis Hunt.

Mupo esindaja kutsus inimesi, kes purskkaevude reostamist nägema juhtuvad, sellest koheselt teada andma. "Kindlasti on tähtis ka ise inimesega rääkida ja mitte vaid korrakaitse reageeringut ootama jääda," lisas ta.

Valdmanni sõnul loodab linn enamuse purskkaevusid 1. maiks tööle panna.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: