Riik viib Enefit Greeni börsile järgmise aasta esimeses pooles

Foto: Rene Kundla/ERR

Riik plaanib Enefit Greeni kuni 49-protsendilise osaluse viia börsile järgmise aasta esimeses pooles. Riik alustab ka Operaili mittestrateegiliste ärisuundade võõrandamisega, samuti plaanib müüa osalused Teede Tehnokeskuses ja Leviras.

Valitsus andis majandus- ja taristuministrile ülesande alustada Operaili mittestrateegiliste ärisuundade võõrandamisega, ettevõte saab selleks nõusoleku tänavu mais.

Operailis plaanib riik säilitada kontrolli strateegiliselt tähtsa raudtee kaubaveo osas. Mittestrateegiliste äride müügist saadav tulu peab võimaldama teeninduskvaliteedi tõstmist ja investeeringuid amortiseerunud veduripargi uuendamisse. Kaubavedude veduripargi investeeringu vajadus lähiaastatel on 74 miljonit eurot.

Esimeses etapis plaanib riik müüa 51-protsendilise osaluse parima pakkumise teinud finantsinvestorile. Tulevikus on teises järgus kavas müüa ka ülejäänud 49 protsenti.

Samuti valmib septembriks Teede Tehnokeskuse riigi osaluse võõrandamise eelnõu.

Rahandusministri ülesanne on jätkata Eesti Energia tütarettevõtte Enefit Greeni kuni 49-protsendilise osaluse noteerimisega väärtpaberiturul. Riik plaanib energiafirma viia börsile hiljemalt 2022. aasta esimesel poolaastal.

Samuti valmistab rahandusminister ette Levira osaluse võõrandamise tingimused, seda 2021. aasta lõpuks.

Järgmise kahe kuu jooksul jätkab valitsus arutelu ka teiste riigi osalusega äriühingute võõrandamise, teenuse osutamisse erasektori kaasamise ja tegevusvormi muutmise otstarbekuse üle. Riigil on 2021. aasta aprilli seisuga osalus 28 äriühingus.

"Riik on hea peremees seal, kus turg ei toimi ja üsna üksmeelse hinnangu kohaselt kehv peremees seal, kus turg kenasti toimib," ütles rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus. 

"Enamasti on riigi osalus põhjendatud strateegilise infrastruktuuri omamisel, selle opereerimisel aga juba mitte ilmtingimata. Ka riigi enamusega ettevõtetesse toob erakapitali kaasatus tavaliselt suuremat efektiivsust, arengudünaamikat ja paremat turutundmist," sõnas rahandusminister.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: