T1 jätkab pankrotiprotsessi käigus igapäevast tööd

{{1619532600000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

T1 jätkab pankrotiprotsessi käigus oma igapäevast tööd. Keskuse suurim võlausaldaja Lintgen ootab keskuse müüki ja on valmis ka keskuse omandamiseks.

Tuleval nädalal piirangute leevenedes avatakse keskuses ka praegu ajutiselt suletud kauplused.

"T1 keskuse tegevuse edasine jätkamine on aga pankrotihalduri ja võlausaldajate otsustada hetkest, mil haldur määratakse," ütles Pro Kapitali juhatuse liige Allan Remmelkoor.

Pankrotiprotsessi käigus määratakse ettevõttele pankrotihaldur, kes otsustab koos võlausaldajatega keskuse edasise tegevuse üle. See, kui palju pankrotiprotsessis võlausaldajate nõudeid rahuldatakse selgub menetluse käigus.

Remmelkoore hinnangul oleks keskuse jaoks olnud parim lahendus saneerimine.

Ettevõtte suurim võlausaldaja Lintgen ootas keskuse pankrotti juba aasta tagasi.

Maksejõuetus oli Lintgeni juriidilise esindaja Toomas Vaheri sõnul selge juba siis kui Tallinna Moekombinaat ei suutnud Lintgeni makseid tasuda.

"Tegelikult tuli ka saneerimisavalduse menetluse käigus välja ja kohtud seda ka möönsid lõpuks, et maksejõuetus oli välja kujunenud enne saneerimisavalduse esitamist," rääkis Vaher "Aktuaalsele kaamerale".

Vaheri sõnul on saneerimisprotsess mõeldud selleks, et päästa elujõulist ettevõtet. "T1 puhul me ei saa rääkida ajutistest ületatavatest probleemidest, vaid tegemist on olnud väga tõsise majandusliku probleemiga keskuse käivitamisest alates," ütles ta.

Tema sõnul on tehtud möödapanekuid nii keskuse äriplaanis kui selles, kuidas keskust on majandatud.

Lintgen ootab pankrotiprotsessi käigus keskuse müüki. "Antud juhul on võla katteks kaubanduskeskus ise ja kui on makseraskused ja võlgnik ei suuda maksta, tuleb keskus maha müüa ja leida keegi, kes majandab seda paremini," ütles ta.

"Kindlasti Lintgen ka osaleb selles protsessis, Lintgen ei ole seda kunagi varjanud," ütles Vaher. "Kui Lintgen selle vara omandab, siis selle mõttega, et panna see majanduslikult edukalt tööle," lisas ta, kuid ei avaldanud, kas ettevõte plaaniks keskuse edasi müüa või mitte.

Avamine sattus ebasoodsasse aega

Kuna T1 arendus venis, sattus selle avamine 2018. aastal väga ebasoodsasse aega, mil suuri kaubanduskeskusi oli Tallinnas juba piisavalt. US Real Estate juht Aavo Kokk ütles, et seetõttu ei soovinud tuntud kaubamärgid Tallinnas uusi kauplusi avada.   

"Nad (T1 omanikud – toim.) lootsid, et tuleb Rail Balticu terminal sinna, ei tulnud veel, kaubanduses toimusid suured muudatused. Päriselt ei saanud planeeringut nii hästi tehtud, mis oleks vaja olnud. Näiteks sealne trammipeatus ei ole väga hästi seotud ja nii edasi," rääkis Kokk.

Koka sõnul on T1 suguseid kaubanduskeskuseid mujal maailmas küll ja küll. "Aga mis aeg on kaasa toonud, on see, et selliseid maju ei saa ehitada ainult kaubanduse tarvis, head keskused on multifunktsionaalsed, nagu Rotermanni: seal on  elumaju, seal on büroosid ja kaubandust, meelelahutust ja kõike," lausus Kokk.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: