Leedu hakkab välja andma "võimaluste passi"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Leedu sõjavägi kontrollpunktis. Autor/allikas: LRT

Leedu hakkab 24. maist välja andma "võimaluste passi", mille omanik saaks osaleda kuni 500 inimesega üritustel, einestada kohvikute ja restoranide siseruumides ning külastada muid asutusi, selgub tervishoiuministeeriumi ettepanekust valitsusele.

Passi võib taotleda nädal aega pärast Moderna või Pfizeri vaktsiini teise doosi saamist. Johnson & Johnsoni vaktsiinisüsti ja AstraZeneca esimese doosi järel tuleb oodata neli nädalat.

Passiomanik peab saama 12 nädala möödudes teise AstraZeneca süsti, vastasel korral kaotab võimalusi pakkuv dokument kehtivuse.

Passi võivad taotleda ka COVID-19 läbi põdenud või viimase ööpäeva jooksul negatiivse testi teinud inimesed.

Alla 16-aastastele on kõik võimalused avatud lisatingimusteta.

Tervishoiuministeerium on pakkunud välja muudatused, millega "võimaluste passi" omanik võiks osa võtta 10 inimese kogunemisest, muidu on lubatud kokku vaid viis inimest, ja reegel kehtiks ka erapidudele.

COVID-19 vastu immuunsust tõestada suutvale inimesele on lubatud isiklik teenindus riigi- ja munitsipaalasutustes. 

"Võimaluste passiga" kaob ka vajadus piirangutele majutusasutustes, millega lubatakse ühes toas ööbida vaid ühe perekonna liikmetel.

Passiomanikku teenindatakse toitlustusasutuste, aga ka kasiinode siseruumides.

"Võimaluste passi" väljastamise järel võib hakata korraldama kuni 500 inimesega üritusi nii vabas õhus kui siseruumides. Inimesed hõivaksid istekohad, aga mitte üle 75 protsendi ulatuses.

Senise korra järgi tohib ühes ruumis olla 150 inimest, kes ei tohi aga võtta enda alla rohkem kui kolmandikku istekohtadest.

Majandus- ja innovatsiooniministeeriumi sõnul peaks "võimaluste pass" olema virtuaalne dokument, mille saavad immuunsusnõuetele vastavad inimesed. Inimene saab oma õigusi tõestada QR-koodiga.

Minister Aušrinė Armonaitė ütles, et passi hakatakse välja andma mai lõpus ajutise lahendusena, kuni valmib Euroopa roheline pass ja piisavalt suur osa elanikkonnast saab vaktsineeritud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: