Fotod: 9. mai tähistamine Tallinnas ja Narvas

{{1620545760000 | amCalendar}}

Tallinnas kaitseväe kalmistul asuva pronkssõduri juures tähistasid inimesed pühapäeval tavapäraselt nõukogude vägede võitu teises maailmasõjas.

Pronkssõduri juurde kaitseväe kalmistul hakati juba hommikul lilli viima. Kui hommikul oli pronkssõduri juures vähe inimesi, siis lõuna ajal oli sinna kogunenud juba suur rahvahulk.

Põhja prefektuuri kesklinna jaoskonna juht Kaido Saarniit ütles kella 17 ajal ERR-ile, et hinnanguliselt on pronkssõduri juurest läbi käinud 5000 inimest. "Seda numbrit ei saa võrrelda pandeemia-eelsete aastatega, aga seda on kindlasti rohkem kui eelmisel aastal," ütles Saarniit.

Saarniit rääkis, et kohapeal jagati Tallinna linnavalitsuse ja ka terviseameti poolt üle 1000 maski, mis ka kasutusse võeti.

Saarniidu sõnul peeti ennelõunal koroonapiirangutest üldiselt kinni ja hajutatus oli tagatud. Mingil hetkel läks aga rahvahulk suuremaks ja lilletoojatest moodustus järjekord. "Umbes tunnike oli keskmisest rohkem rahvast ja hajutatus oli pigem kehv," rääkis ta.

"Me sulgesime neli teeotsa liiklusele, et rahvavoolu vähemaks saada. Terviseametnikud ja linna poolt saadetud ametnikud palusid inimestel hoida vahesid. Saatsime kohale politsei patrulli, kes peaväravast inimesi enam sisse ei lubanud, vaid suunas nad järgmisest väravast sisse. Tekitati pikem trajektoor, et viiruse ohtu leevendada ja inimesed olid mõistlikud," rääkis Saarniit.

Vähesed inimesed viisid Tallinnas lilli ka Tõnismäele, pronkssõduri endisele asukohale.

Venemaa suursaadik: terve Euroopa peab olema tänulik

Pärjad mälestusmärgi juurde asetasid ka Venemaa ja Valgevene suursaadik Tallinnas.

Nad rõhutasid, et Euroopa peaks tänuga meenutama seda tähtpäeva, milleta ei saa olla euro-atlandi-ülest julgeolekut.

Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov meenutas, et 80 aastat tagasi 22. juunil tungis Hitleri Saksamaa üle Nõukogude Liidu piiri.

"Terve Euroopa peab olema tänulik selle eest, mis toimus 9. mail 1945. aastal. Seda õhkkonda on täielikult tunda ka siin, Pronkssõduri ees. Siin on nii veteranid
kui ka noored. Ja see tähendab, et mäletatakse seda kangelaslikku aega," ütles Petrov.

"Just sellised tähtpäevad nagu 9. mai peaksid meenutama, et püüdleme vaba, demokraatliku, ühtse ning jagamatu Euraasia ja euro-atlandi julgeolekuruumi poole," lisas Valgevene suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov. 

Nõukogude vägede võitu Suures isamaasõjas meenutati ka Narvas, kus käidi võidupüha tähistamas Narva rindel võidelnud Nõukogude väeüksuste mälestustahvli juures.

Keskpäevaks kogunes Peetri platsile umbes paarsada inimest. Mälestustahvli juurde toodi lilli ja pärgi, mõned võtsid kaasa sõjas võidelnud sugulaste pilte. Kõik möödus rahulikult, politsei meeleavalduse käiku ei sekkunud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: