Valge Maja: USA majandus taastub lainetena

Ostlejad Pennsylvania osariigis King of Prussias.
Ostlejad Pennsylvania osariigis King of Prussias. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Mark Makela

USA majanduse taastumine toimub lainetena, sest erinevad majandussektorid taastuvad erineva tempoga, kuid inflatsioon pole pikaajaline probleem, ütles reedel Valge Maja kõrge ametnik.

Majandusnõunike nõukogu juht Cecilia Rouse ütles, et praegune turbulents on ennustamatu.

Ta naljatles, et näiteks neljapäevane tervishoiuministeeriumi otsus, et vaktsineeritud inimesed võivad maskikandmisest loobuda, tähendab, et prognoositakse ülemäärast maskide pakkumist ning huulepulga puudujääki.

"Kuid tegelikkuses taastuvad erinevad majandussektorid erineval ajal," ütles ta ajakirjanikele. "Arvestades pandeemia erakorralisi ja ennenägematuid olusid, on analüütikutel keeruline täpseid majanduse näitajaid prognoosida," lisas ta.

Rouse ütles, et selle nädala tarbijahindade hüppelist tõusu ning möödunud nädalal suure pettumuse valmistanud tööhõive määra tuleb näha laiemas kontekstis.

Ta ütles, et jaanuarist alates on igas kuus tekkinud juurde keskmiselt pool miljonit töökohta, samas kui inflatsioon näitab metsikut, kuid samas ajutist hoogset majandustegevust, sest osalised liikumispiirangud on läbi ning ameeriklased on hakanud jälle autosid ostma ja lennureise tegema.

"Lennupiletite hinnad tõusid, sest olid mullu metsikus languses," ütles ta.

Piletihindadel on pandeemiaeelsele tasemele jõudmiseks veel kasvuruumi, mis tähendab ilmselt suuremat inflatsiooni. Kuid lõpuks kasv Rouse'i sõnul peatub, sest kuhjunud nõudlus on rahuldatud.

"Arvan, et sellised hinnad ei kesta, sest millalgi inimesed lõpetavad. Ma ei usu, et inimesed teevad mitu puhkusereisi," ütles ta.

"On oodata teatud lainetust," lausus Rouse.

Kuid peatamatut inflatsiooniohtu Valge Maja ette ei näe.

"Inimesed eeldavad, et see inflatsioon on ajutine," lausus Rouse. "Pole taolisi struktuurseid tegureid, mis viiksid välja inflatsioonini, mida Föderaalreserv kontrollida ei suuda," selgitas ta.

Rouse tõstis esile ka selle, et praeguse majanduse taastumise põhjuseks on edukas viirusepuhangu kontrolli alla saamine tänu vaktsineerimisele.

Kuid ta hoiatas, et käia on veel pikk tee, mis tähendab jätkuvat majanduslikku ebakindlust.

"Viiruse kontrolli alla saamisel oleme saavutanud suuri edusamme, kuid tuletaksin meelde, et vaid 58 protsenti täiskasvanutest on saanud vähemalt ühe kaitsesüsti," ütles ta ja lisas, et vaid veerand 18-29-aastastest on täielikult vaktsineeritud.

"Meil on jätkuvalt kaheksa miljonit töökohta vähem kui mullu. Meil on minna veel pikk tee."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: