Lutsar: kui nakatumise langus jätkub, võiks maskikohustus 7. juunist kaduda

{{1621875060000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Teadusnõukoda teeb teisipäeval valitsusele ettepaneku kaotada 7. juunist maskikohustus kõigile juhul, kui koroonaviirusesse nakatumise langustrend jätkub, ütles ERR-ile teadusnõukoja juht professor Irja Lutsar.

Lutsari sõnul arutas teadusnõukoda esmaspäeval praegust koroonaolukorda ning leidis, et kohe maskide kohustust ära võtta ei saa. Samas nentis nõukoda, et kuna alanud nädalast kadus hulk tähtsaid piiranguid, näiteks tohib toitlustusasutuste siseruumides kohapeal süüa-juua, siis arutatakse maskide kohustuslikkust järgmisel esmaspäeval uuesti.

Lutsari hinnangul on võimalik, et maskikohustus kaob 7. juunist. "Kui langus jätkub ja olukord hullemaks ei lähe, siis 7. juunist saab ilmselt maskide kohustuse ära kaotada."

Ta selgitas, et maskikohustuse kadumiseks peab jätkuma senine trend. "Et just nakatumise näitajad lähevad allapoole ja koos sellega kindlasti ka väheneb haiglate koormus. Ja me ka väga loodame, et selle kahe nädala jooksul ka vaktsineeritute arv, eriti eakamates põlvkondades oluliselt suureneb," rääkis ta.

Teadusnõukoja ettepanekul kaoks maskikohustus kõikidele inimestele. "Väga raske on kontrollida, kes on kahe doosiga vaktsineeritud ja kes ei ole ja kas teisest doosist on just kaks nädalat möödas või ei ole. Nii et meie ettepanek on jah, et kui see otsus tuleb, siis see puudutaks kõiki inimesi," selgitas ta.

Pärast maskikohustuse kaotamist arutab teadusnõukoda ka ürituste ja meelelahutusasutuste piirangute leevendamist.

"Kõik niisugused ürituste ja vaatajate piirangud, mis praegu on. Kõiki niisuguseid asju võib ka arutada, kas just 7. juunist või siis juuni keskelt. Ja maskid esialgu tõenäoliselt jäävad ikkagi soovituslikuks, kui on halvasti ventileeritud ruum, siis nad on ikka näidustatud. Aga vaatame, kuidas need nakatumisnäitajad hakkavad muutuma," rääkis Lutsar.

Lutsar ütles ka, et kui vaktsineerimine edeneb hästi ning mõnd uut koroonaviiruse tüve välja ei ilmu, siis sügisel ehk kolmandat viiruselainet ei tule.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: