Lapsevanemad kaaluvad koolide maskikohustuse tühistamiseks kohtusse pöörduda

Kaitsemask.
Kaitsemask. Autor/allikas: Kristi Väät/TTJA

Mitmed lapsevanemad kaaluvad kohtu poole pöördumist koolis maski kandmise kohustuse kehtetuks tunnistamiseks, kirjutas advokaadibüroo Koch ja Partnerid valitsusele ja terviseametile saadetud kirjas.

Advokaadibüroo küsib oma kirjas valitsuselt, mida kavatsetakse ette võtta, et lõpetada seaduserikkumine koolijuhtide või õpetajate poolt, kes ei aktsepteeri igaühe õigust keelduda maskikandmisest, kui see ei ole tervislikel põhjustel või muid olulisi põhjuseid arvestades võimalik.

Vandeadvokaat Kalev Aavik ütles, et kohtusse kaaluvad pöörduda ennekõike need lapsevanemad, kelle lastel on tekkinud koolis maskikandmisest tervislikud vaegused või kelle laste õigust maski mitte kanda pole koolide poolt tunnustatud.

Aavik soovib teada, mida on valitsus teinud selleks, et selgitada välja laste poolt maskide pikaajalise kandmise võimalikke negatiivseid tagajärgi. Ta tõi välja, et lapsed on kaevanud maskikandmise mitmete negatiivsete kõrvalmõjude üle. Sellele vaatamata ei ole teada, et kusagil Eestis neid vaegusi süstemaatiliselt registreeritaks või uuritaks, lisas ta.

Advokaadibüroo väidab, et praeguseks on andmeid selle kohta, et maskide kandmise negatiivne toime on tõsisem ja levinum kui varem ennustatud. Aaviku sõnul ei ole maskide kõrvalmõju täpne ulatus ja intensiivsus kindlasti selge, kuid mistahes ulatuses maskikohustuse kehtestamisel tuleks kaaluda seda, kas sellest saadav kasu kaalub üles lastele põhjustatud negatiivsed tagajärjed.

Terviseameti kodulehel on selgitatud, et piisavaks loetakse inimeste ütlusi selle kohta, et neil esinevad vastunäidustused maskikandmisele. Advokaadi sõnul on sellele vaatamata mitmeid juhtumeid, kus vastavat erandit koolijuhid või õpetajad ei rakenda või nõutakse tõendit vastunäidustuse olemasolu kohta ning ei võimaldata erandile tugineda soovivatel lastel koolikohustust täita.

Seetõttu tuleks maskikohustuse kehtestamisel kaaluda seda, kas absoluutse maskikohustuse kõrval on leebemaid ning laste heaolu enam silmas pidavaid lahendusi, näiteks maski eemaldamine klassis istudes, märkis Aavik.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: