Politsei pidas Vabaks.ee platvormi asutajad kinni

{{1622114760000 | amCalendar}}
Foto: Kuvatõmmis

Keskkriminaalpolitsei kahtlustab pensioniraha juba enne sügist kätte pakkuva platvormi Vabaks.ee asutajaid Marko Vaiku ja Ahto Aavat tegevusloata majandustegevuses ja investeerimiskelmuses. Politsei pidas mehed neljapäeval kahtlustatavatena kinni.

Finantsinspektsioon esitas mai alguses riigiprokuratuurile kuriteoteate, milles märgiti, et Vabaks OÜ pakub oma veebilehel krediidivahenduse teenust, kuid äriühingul puudub selleks vajalik tegevusluba ning nad ei ole seda ka taotlenud.

Ettevõttel puudub tegevusluba ka investeerimisteenuse pakkumiseks. Politsei ja prokuratuuri andmetel on ühing esitanud avalikkusele eksitavat infot oma tegevuse ja investeerimisvõimaluste kohta.

Positiivse krediidiregistri ja pepchecker.com-i loojana tuntud Marko Vaik ja investor Ahto Aava peeti neljapäeval tegevusloata majandustegevuses ja investeerimiskelmuses kahtlustatuna kinni, lisaks neile kahtlustatakse ka Vabaks OÜ-d.

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juhi Leho Lauri sõnul kaasneb sügisel pensionifondidest vabaneva rahaga kõrgendatud risk pettusteks.

"Igasugused investeerimise ja II pensionisamba rahaga seonduvad pakkumised on politsei teravdatud tähelepanu all ning reageerime kiirelt kuriteotunnustega tegevusele, et võimalikku kahju ära hoida. Investeerimisega kaasnevad alati riskid, mida aitab maandada põhjalik eeltöö. Lepingu sõlmimisel on oluline tutvuda õiguste ja kohustustega, milles kokku lepitakse," ütles Laur.

Riigiprokurör Sigrid Nurme sõnul on finantsvaldkonnas tegutsemiseks paigas kindlad reeglid ja raamid. "Erinevate juriidiliste nõksudega kehtestatud reeglitest mööda hiilimine ei anna õigust Eestis ilma loata krediidivahendus- või investeerimisteenust osutada ning seetõttu võib antud juhul olla tegemist kuriteoga," lisas prokurör.

Menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja juhib riigiprokuratuur.

Reedel teatas Marko Vaiki kaitsja Oliver Nääs, et Vaik end reede hommikul toimunud ülekuulamisel süüdi ei tunnistanud ja andis uurijale esialgsed ütlused. "Pärast ütluste andmist Marko Vaik vabastati menetleja poolt. Põhjalikumad kommentaarid annab Marko Vaik järgmisel nädalal, kui oleme saanud kahtlustusega põhjalikumalt tutvuda," ütles Nääs.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: