Läti majandus kahanes esimeses kvartalis 1,3 protsenti

Läti rahandusministeeriumi hoone Riia vanalinnas.
Läti rahandusministeeriumi hoone Riia vanalinnas. Autor/allikas: ERR

Läti sisemajanduse koguprodukt (SKP) vähenes 2021. aasta esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta vastava perioodiga 1,3 protsenti.

Positiivselt arenesid Läti peamised tööstussektorid. Kaevandamine kasvas 1,4 protsenti, töötlev tööstus 1,6 protsenti. Töötleva tööstuse lisandväärtuse kasvu vedasid peamiselt elektroonika- ja optikatoodete ning farmaatsiatoodete ja preparaatide tootmissektorid. 

Ehitustööde mahu langust mõjutasid Läti statistikaameti teatel nii koroonaviiruse epideemia kui ka külm ilm. Uute hoonete ehitamine vähenes 16,6 protsenti. 

Jaekaubandus vähenes Lätis 2021. aasta esimeses kvartalis eelmise aastaga võrreldes 5,1 protsenti. 

Koroonapiirangute tõttu langes reisijatevedu 50,6 protsenti, kaubavedu 1,7 protsenti.

Piirangud mõjutasid eriti majutus- ja toitlustussektori teenuste mahtu, langus oli 53,3 protsenti. 

Üks edukamaid sektoreid oli finants- ja kindlustustegevus - kasv oli 15,2 protsenti. Kasvu vedasid finantsteenuste tegevus ning kindlustus ja pensionifondid. 

Võrreldes 2020. aasta esimese kvartaliga langes 2021. aasta esimeses kvartalis töötajate töötasu 0,1 protsenti. Kõige rohkem langes töötajate töötasu teenindussektoris - 2,5 protsenti.

Läti valitsuse lõpptarbimiskulutused kasvasid 2,9 protsenti. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: