USA parteid vaidlevad triljoni dollarilise taristuplaani üle

USA senati demokraat Bernie Sanders (paremal)  ja vabariiklane Lindsey Graham teineteist tervitamas.
USA senati demokraat Bernie Sanders (paremal) ja vabariiklane Lindsey Graham teineteist tervitamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Valge Maja ja senati mõlema erakonna läbirääkijad üritavad jõuda kokkuleppele triljoni dollari suuruses taristuplaanis, mille eesmärk on uuendada riigi teid ja suurendada vastupanuvõimekust kliimamuutustele. Samas ei ole selge, kuidas kavatsetakse plaani eest maksta, sest seni on kõik teineteise ettepanekud tagasi lükatud.

Siiski loodavad Valge Maja ja senati läbirääkijad jõuda erakondaülese taristukokkuleppeni selle nädala jooksul.

"President oli senati liige 36 aastat, mistõttu kavatseb ta alati olla kõigega lähedalt seotud. Ta käärib käised üles ja soovib teada iga üksikasja mida arutatakse, iga taristupaani üksikasja," ütles Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki.

Ajakirjandusse lekkinud taristuplaani mustandi järgi soovivad senaatorid investeerida 360 miljardit dollarit maanteede ehitusse ja sildade parandusse. Lisaks kavatsetakse uuendada elektrivõrku, renoveerida lennujaamu ja suurendada vastupanuvõimekust kliimamuutustele. Plaan läheks kokku maksma üle triljoni dollari, mis on poole vähem, kui Valge Maja esialgne ettepanek.

"President Biden, kui soovite triljoni dollari suurist taristukokkulepet, siis see on vastuvõtmiseks valmis. Te lihtsalt peate käed külge lööma ja selle ära tegema," ütles senati vabariiklasest liige Lindsey Graham.

Demokraatide progressiivse tiiva hinnangul ei ole aga taristuplaanis piisavalt nende erakonna eesmärke.

"Kui tegeleme kliima, taristu, koduhoolduse ja lastehoiuga, siis võime luua miljoneid hästi maksvaid töökohti," usub USA senati eelarvekomitee esimees Bernie Sanders.

Senaatorid peavad veel jõudma kokkuleppele, kuidas taristuplaani kulusid katta. Vabariiklased ei soovi tõsta jõukate tulumaksu ega muuta ettevõtete maksusüsteemi, nagu pakkus välja president Joe Biden. Valge Maja aga lükkas tagasi vabariiklaste ettepaneku, mille järgi oleks järk-järgult tõstetud kütusemaksu ja kehtestatud elektriautode laadimisitasud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: