Prantsusmaa loodab šampanja-tüli Venemaaga lahendada läbirääkimistel

Šampanja pudelid.
Šampanja pudelid. Autor/allikas: SCANPIX / TASS / Sergei Bobylev

Prantsuse valitsus loodab Venemaaga peetavate läbirääkimiste abil lahendada tüli, mis on puhkenud šampanja nimetuse üle. Prantsuse kaubandusminister Franck Riester tunnistas, et nimevaidlus võib puudutada ka konjakit.

Venemaal jõustusid hiljuti seadusemuudatused, millega lubatakse šampanja nime kasutada ainult Venemaal toodetud vahuveinide müügil ning Prantsusmaal Champagne'i piirkonnas toodetud vahuveinid, mida kogu maailmas tuntakse šampanjana, tuleb Venemaal varustada sildiga "vahuvein".

"Me veel analüüsime seda teksti, mis on pikk, vene keeles ja sisaldab õigusalaseid ja keelelisi finesse," ütles Riester. "See ei ole tõenäoliselt probleemiks mitte ainult šampanjale, vaid ka teistele jookidele nagu näiteks konjak," lisas ta.

Konjaki nimi on samuti õiguslikult kaitstud ja seda tohib anda ainult Pratsusmaal Cognaci kommuunis toodetud brändile, mis on valmisttaud selle ümber asuvates Charente'i ja Charente-Maritime'i departemangudes kasvatatud viinamarjadest. Venemaal kasutatakse konjakist brändide üldnimena.

Vene vahuveinitootja Abrau-Durso aktsiate hind on pärast seadusemuudatuste jõustumist järsult tõusnud.

Šampanja nimi on kaitstud rohkem kui 120 maailma riigis ning seda lubatakse kasutada ainult Champagne'i regioonis toodetud vahuveinide kohta.

Prantsuse valitsus on hoiatanud, et võib vaidluse asjus Venemaaga pöörduda Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) poole.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: