Vaktsiinitõendi printimisel tulevad appi omavalitsused ja raamatukogud

Tulevast nädalast kehtima hakkavate piirangute alusel ei pääse ilma vaktsineerimistõendita suurematele üritustele. Nutiseademeteta inimestele tulevad appi kohalikud omavalitsused ja raamatukogud, mis pakuvad võimalust vaktsineerimistõend välja printida.
Alates 9. augustist on lubatud korraldada vaktsineerimistõendit nõudmata sisetingimustes kuni 50 ja õues kuni 100 osalejaga üritusi. Kui inimesi on rohkem, võivad neis osaleda üksnes vaktsineerimiskuuri läbinud, koroona läbi põdenud või negatiivse testitulemusega inimesed.
Vaktsineerimise või koroonaviiruse läbipõdemise tõendit saab alla laadida portaalis digilugu.ee. Paljudele inimestele, kes ei ole arvutiga sina peal, võib tõend aga jääda kättesaamatuks, kuid kohalikud omavalitsused on hakanud neile vastu tulema ja pakkuma erinevaid võimalusi vaktsineerimistõendi välja printimisel.
Vaktsineeritust saab lisaks tõendada ka paberkandjal kollase vaktsineerimispassiga.
"Mis puudutab ELi COVID-tõendite loomisel inimeste abistamist, siis hetkel on mitmed kohalikud omavalitsused juba ise aktiivsust üles näidanud ja samuti otsime koostöövõimalusi erinevate riigiasutustega, kel on teenindusvõrgustik ja kes saaksid inimesi aidata," ütles Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) kommunikatsioonijuht Karilin Engelbrecht.
Tartu teatas pühapäeval, et pakub inimestele, kel puudub võimalus digitaalse vaktsineerimistõendi välja trükkimiseks, abi Tartu raekojas asuvas infokeskuses, linnaraamatukogus ja A Le Coqi spordihoones asuvas vaktsineerimiskeskuses.
Selleks tuleb kaasa võtta ID-kaart ja selle paroolid. Vajadusel saab uued paroolid politsei- ja piirivalveametist.
Tallinna kesklinna valitsus tõttab appi tehnilise toega sotsiaalkeskuses, linnaosavalitsuses ja sotsiaalhoolekande osakonnas.
Pärnus saab lisaks linnavalitsusele trükkida tõendeid välja ka Pärnu Keskraamatukogus, selle haruraamatukogudes ja maaraamatukogudes.
Eesti isikukoodita välismaalased peavad pöörduma TEHIK-u poole
Mure on aga inimestega, kel on ununenud ID-kaardi paroolid ja kellel puuduvad mobiil-ID või smart-ID ning ka neil, kel pole Eesti isikukoodi ega välismaalase elamisluba.
"Inimesed, kellel ei ole Eesti isikukoodi, hetkel tõendit ei saa, kuid see võimalus luuakse käesoleva kuu jooksul," rääkis Engelbrecht.
Välismaalastele, kellele on väljastatud Eesti isikukood, kuid kellel ei ole võimalik pääseda patsiendiportaali, võtab TEHIK ELi COVID-tõendi loomiseks avaldusi vastu teisipäeviti ja neljapäeviti kell 9-15 TEHIK-u kontoris aadressil Uus-Tatari 25.
Peale avalduse vastuvõtmist saadetakse tõend inimese e-posti aadressile hiljemalt kolme tööpäeva jooksul.
PPA identiteedi ja staatuste büroo peaekspert Merli Bambuse sõnul ei ole PPA teenindustesse viimasel ajal ID-kaardi või PIN-koodide puudumise tõttu tavapärasest rohkem pöördutud.
"Märgatavat tõusu ID-kaardi PIN-koodide taotlemises on tavaliselt näha näiteks tuludeklaratsiooni esitamise perioodil või vahetult enne kevadist eksamiperioodi. ID-kaardi PIN-koodide unustamise või kaotamisega pöördutakse PPA teenindustesse iga päev ning neid saab taotleda teenindustest ootetööna kogu aeg. Seoses vaktsineerimistõenditega pole siiski PPA teenindustes ID-kaartide PIN-koodide tellimuste märgatavat kasvu olnud," rääkis Bambus.
PPA-l puuduvad andmed selle kohta, kui paljudel inimestel kehtivat ID-kaarti ei ole, kuid Bambuse sõnul jälgib suurem osa kodanikke siiski hoolega, et nende dokument oleks kehtiv.
Täpse ELi COVID-tõendi genereerimise juhendi leiab siit.
Toimetaja: Barbara Oja