USA saatkond Kabulis on täielikult evakueeritud

{{1629083880000 | amCalendar}}
USA saatkonna evakuatsioon Kabulis suurte helikopteritega.
USA saatkonna evakuatsioon Kabulis suurte helikopteritega. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA saatkond Kabulis on täielikult evakueeritud ja sõjavägi kaitseb sealset rahvusvahelist lennujaama, teatas pühapäeval Ühendriikide välisministeerium. Vähemalt kolm inimest on lennujaamas tulistamistes hukkunud.

"Kõik saatkonna töötajad asuvad Hamid Karzai rahvusvahelises lennujaamas, mida kaitseb USA sõjavägi," ütles välisministeeriumi eestkõneleja Ned Price mõned tunnid pärast seda, kui islamiliikumine Taliban võttis linna kontrolli alla.

"USA sõjavägi on kindlustanud Hamid Karzai rahvusvahelise lennuvälja perimeetri," teatas USA välisministeeriumi kõneisik Ned Price. "Kogu USA Kabuli saatkonna personal asub lennujaama territooriumil."

Kommertslennud Kabuli rahvusvaheliselt lennuväljalt tühistati esmaspäeval kaose tõttu, mis puhkes, kui tuhanded inimesed tulvasid lennujaama lootuses Talibani võimuhaaramise järel riigist lahkuda.

"Hamid Karzai lennuväljalt ei toimu täna lende, et vältida rüüstamist. Palun ärge tulge lennujaama," teatas lennujaama juhtkond avalduses.

Tunnistajate sõnul on USA sõjaväelased teinud Kabuli lennuväljale kogunenud rahvamassi eemalhoidmiseks õhku hoiatuslaske.

Pealtnägijate sõnul valitseb lennuvälja ümbruses suure rahvahulga seas hirm ja kaos.

USA sõdurite valvatava Kabuli lennuvälja perimeetri taha on kogunenud suur hulk inimesi, kes otsivad võimalust Talibani eest pageda. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Rohkem kui 65 riiki kutsusid USA juhtimisel islamiliikumist Taliban üles laskma seda soovivatel inimestel Afganistanist lahkuda ja hoiatasid vastutuse eest igasuguse väärkohtlemise puhul.

"USA ühineb rahvusvahelise üldsusega ja kinnitab, et lahkuda soovivatel kohalikel ja väliskodanikel peab olema võimalus seda teha," teatas välisminister Antony Blinken edastades liitlaste ühisavalduse.

"Afganistanis võimupositsioonil olevad isikud kannavad vastutust iga inimelu eest," hoiatati avalduses.

Telekanali CNN andmetel nõutakse avalduses, et Afganistani teed, lennujaamad ja piiriületuspunktid oleksid avatud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: