Kabuli lennujaamas valitseb kaos, hukkunud on vähemalt viis inimest

{{1629101940000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AFP/SHAKIB RAHMANI

Tuhanded inimesed alustasid pühapäeval tungimist Kabuli rahvusvahelisse lennujaama alale, lootusega mõnele väljuvale lennukile pääseda. USA sõdurid teevad lennuvälja perimeetril hoiatuslaske, et neid tagasi sundida. Viis inimest on surma saanud.

USA merejalaväelased lõid lennujaama ümber perimeetri, mille taha tunglevad inimesed suunavad.

"See mis toimub, on hullumeelne. Olukord on kontrolli alt väljas," ütles Afganistani tõlk Shoaib. 

Terminalis valvavad korda lääneriikide eriüksused. Transpordilennukid evakueerivad samal ajal inimesi. 

Kommertslennud Kabuli rahvusvaheliselt lennuväljalt tühistati esmaspäeval. "Hamid Karzai lennuväljalt ei toimu täna lende, et vältida rüüstamist. Palun ärge tulge lennujaama," teatas lennujaama juhtkond avalduses.

Kohalik afgaan Latif, kes tegi koostööd NATO vägedega, saabus lennujaama koos oma perega pühapäeval. 

"Esialgu öeldi mulle, et me läheme Soome. Siis meie lend tühistati. Nad ütlevad, et me läheme kuhugi, aga millal ja kuhu, seda keegi ei tea," ütles Latif. 

USA alustas nädalavahetusel oma inimeste kiiret evakueerimist.

Ametnikud hävitasid salastatud materjale nii kiiresti kui võimalik. "See läks väga sportlikuks," kommenteeris olukorda üks USA sõjaväeametnik. 

Turvalisus vähenes lennujaamas pühapäeval, kui tuhanded Afganistani sõdurid töölt lahkusid. "Sõdurid võtsid oma vormiriided seljast ja panid selga tsiviilriided, et vältida vangi sattumist," ütles üks USA ametnik. 

Rahvusvaheliste inimõiguste advokaadi Kimberly Motley sõnul on olukord õudusunenägu. "See on nagu Saigon pärast steroidide kasutamist," kommenteeris Motley. 

USA taastas inimeste evakueerimise Kabuli lennujaamast, teatas USA kaitseametnik. Lennud peatati ajutiselt, kuna lennurajal oli liiga palju rahvast. Esmaspäeva õhtupoolikul teatas Afganistani tsiviillennundusamet, et nii tsiviil- kui militaarlennud on uuesti peatatud, põhjuseks lennuväljal valitsev kaos.

See tähendab, et inimeste evakueerimiseks saadetud eri riikide lennukid suunati esmaspäeva õhtul teistesse linnadesse. Kaks Tšehhi lennukit suunati Bakuusse ning Saksamaa evakuatsioonilennuk pidi maanduma hoopis Usbekistanis.

CNN teatas ka, et USA sõjaväelased lasid esmaspäeval Kabuli lennuväljal maha kaks relvastatud meest, kes avasid tule ameeriklaste suunas. USA kaitseministeerium pole kinnitanud, et tegu oli Talibani võitlejatega. USA relvajõud on teatanud, et tulevahetustes lennuväljal on saanud viga ka USA sõdureid.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles esmaspäeval, et Saksamaa peab Afganistanist kiiresti evakueerima 10 000 inimest.

"Oleme raskete aegade tunnistajad. Nüüd peame keskenduma päästemissioonile," ütles Merkel.

Pentagon: USA keskväejuhatuse ülem kohtus Dohas Talibaniga

USA keskväejuhatuse ülem kindral Kenneth McKenzie kohtus pühapäeval Dohas Talibani esindajatega ja nõudis, et nad ei ründaks Kabuli lennujaama, ütles Pentagoni ametnik.

Ametnik kinnitas esmaspäeval kohtumise aset leidmist, kuid ei täpsustanud selle sisu.

Kabuli rahvusvahelise lennujaama turvamise võtsid USA ametnike evakueerimise eel üle tuhanded USA sõdurid.

Usbekistanis sunniti maanduma 46 Afganistani sõjaväe õhusõidukit

Usbekistan teatas esmaspäeval, et sundis nädalavahetusel maanduma 46 Afganistani sõjaväe õhusõidukit 585 sõduriga pardal, mis ületasid seadusevastaselt piiri.

Usbekistani prokuratuuri teatel sunniti Termezi lennujaamas laupäeval ja pühapäeval maanduma 22 sõjaväe lennukit ja 24 sõjaväe helikopterit.

Piiri ületanud õhusõidukite seas oli ka Surhondarjo regioonis alla kukkunud Afganistani sõjalennuk.

Prokuratuuri teatel kukkus lennuk alla, kui see põrkas kokku seda maandumisel saatnud Usbekistani lennukiga.

"Nende õhusõidukite piloodid maandusid langevarjuga," öeldi avalduses.

Prokuratuur lisas, et Usbekistani on üle Amudarja jõe tulnud veel 158 tsiviilelanikku ja sõjaväelast, kelle suhtes on alustatud kriminaalmenetlust.

Surhondarjo piirkonna pealinnas Termezis töötav arst Bekpulat Okbojev kinnitas, et tema haiglasse toodi pühapäeval kaks Afganistani sõjaväe mundris patsienti, kellest ühel oli langevari ja luumõrad.

Okbojevi sõnul toodi veel kolm Afganistani sõdurit tema haiglasse päev varem, kui teatati 84-st ebaseaduslikult piiri ületanud sõdurist.

Usbekistani välisministeeriumi teatel on sõdurid kinni peetud ja Afganistani poolega peetakse läbirääkimisi nende tagasisaatmiseks.

Tadžikistan teatas esmaspäeval, et lubas Bohtari lennujaamas maanduda üle sajal Afganistani sõjaväelasel.

USA: Taliban ei saa juurdepääsu Afganistani reservidele USA-s

Taliban ei saa juurdepääsu Afganistani reservidele Ühendriikide kontodel, ütles USA administratsiooni ametnik esmaspäeval.

"Talibanile ei võimaldata juurdepääsu Afganistani keskpanga varadele, mida Afganistani valitsus hoiab Ühendriikides," ütles ametnik pärast islamiliikumise võimuhaaramist.

Keskpanga reservid ulatusid aprilli lõpu seisuga 9,4 miljardi dollarini, selgub Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) andmeist.

Asjaga kursis allika sõnul hoiti enamikku sellest rahast väljaspool Afganistani, kuid pole vahetult selge, kui suur osa varadest on hoiul Ühendriikides.

Toimetaja: Karl Kivil, Marko Tooming

Allikas: ERR, AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: