Ratas tegi Karisele ettepaneku kaaluda presidendiks kandideerimist

Alar Karis
Alar Karis Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karis kinnitas ERR-ile, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas tegi talle esmaspäeval ettepaneku kaaluda presidendiks kandideerida. Karis võttis kolmapäevani mõtlemisaja.

Kas Keskerakonna esimees Jüri Ratas helistas teile esmaspäeval ja tegi ettepaneku kaaluda Eesti presidendiks kandideerimist?

Jah, eile selline kõne oli. Sellised kõned on ootamatud, kuigi minu nimi on erinevates meediaväljaannetes figureerinud. Nii oli ka viis aastat tagasi, aga selliseid asju ei saa tõsiselt võtta ja nende mõtetega kaasa minna. Aga nüüd helistas Keskerakonna esimees. Nüüd ma pean mõtlema, mis tähendab "ei" või "jah" minu jaoks, aga ka pere jaoks ja Eesti riigi jaoks. Selleks ma võtsin natuke aega mõelda, kas need isikuomadused, mis mul on või mis ma ise arvan olevat, võiksid kuidagigi selle ametiga sobida.

Kui pikalt võtsite mõtlemisaega?

Ma ei öelnud täpselt. Ma arvan, et homme (kolmapäeval - toim) võiks see vastus tulla. Ma rõhutan veelkord, et kuna see tuli ootamatult, tuleb kõik läbi mõelda.

Kui te ütlete jah-sõna, siis tähendab see seda, et alustate kohtumisi ka teiste fraktsioonidega, sest Keskerakonnast ainukesena ju ei piisa?

Tõenäoliselt nii see protseduurika käib. Eks siis ole otsustamine nende käes, kes soovivad ja tahavad kohtuda. Kui minu poolt see jah-sõna tuleb.

Kas Ratas rääkis teiega ainult Keskerakonna nimel või viitas ta sellele, et tal on luba rääkida ka teiste nimel?

Ta viitas sellele, et neli erakonnajuhti (parlamendierakondade juhid, v.a EKRE - toim) olid maas istunud ning minu nime ja võimaliku kandidatuuri üle arutanud. See on info, mida mina haldan.

Kui te ütlete jah-sõna, siis kas teil on ka mingi kindel tingimus, et teiega ei läheks nii nagu ühe teise kandidaadi kandidaadiga?

Eks see ole ikka tore kui inimene teab, mis juhtuma hakkab. Aga olles elus peamiselt ametikohtadele alati ainult kandideerinud, siis saan ma väga hästi aru, et keegi ei saa selliseid lubadusi anda. Eks ta on ettearvamatu protsess ja eks siin ole küsimus, kas sellega kaasa minna või mitte. See vajab veel endale selgeks tegemist.

Kui te ennast maailmavaateliselt kirjeldaksite, kes te olete?

(mõtleb pikalt) Eks see ole selline küsimus, mis asi see maailmavaade tänapäeval on. Olles noorem, siis oli mu maailmavaade arusaadavalt liberaalsem kui ta täna on. Eks neid konservatiivseid elemente on juurde tulnud. Aga paigutada end sellesse skaalasse... seda enam, et seda skaalat õieti ei olegi. Eks kui nii kaugele jõutakse, siis küll see vestluste käigus selgub (naerab - toim). Ise võib ju öelda, aga kas see ka nii on, seda on raske öelda.

Lõpetuseks, teisipäevase seisuga on teie vastus pigem "ei" või "jah"?

See on hea küsimus. Ma ütlesin ka Jüri Ratasele, et pigem "ei". Nende asjadega on aga nii, et mida rohkem sa neile mõtled, seda rohkem need mõtted sulle külge jäävad. Eks ma selle asja selgeks mõtlen ja siis saan selle ka välja öelda.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: