Haapsalu raudteega jõutakse Ristini 2024. aastal

2019 detsembris saabus rong taas üle 20 aasta Turbasse.
2019 detsembris saabus rong taas üle 20 aasta Turbasse. Autor/allikas: Juhan Hepner / ERR

Eesti Raudtee kavatseb veel sel aastal välja kuulutada kõik projekteerimishanked, mis on vajalikud Haapsalu raudtee taastamiseks. Raudtee ise peaks Haapsalu ja Rohukülani jõudma 2026. aastal.

2019. detsembris valmis Haapsalu raudtee taastamise esimene lõik, kui ühendati Riisipere ja Turba. Peale seda pole ehitustööd jätkunud, kuid Eesti Raudtee tegeleb praegu Turba-Rohuküla lõikude projekteerimisega ning kui riik raha eraldab, läheb esimesel võimalusel ehitamiseks.

Eesti Raudtee eesmärgiks on 2021. aastal välja kuulutada kõik projekteerimishanked, mis on vajalikud Haapsalu raudtee taastamiseks aastaks 2026, ütles ERR-ile ettevõtte kommunikatsioonijuht Monika Lilles.

Praegu on käimas Turba-Ellamaa, Risti-Ellamaa ja Saunja-Risti lõigu projekteerimine. "Käesoleval aastal planeerime välja kuulutada ka ülejäänud Haapsalu raudtee taastamiseks vajalikud projekteerimishanked: Lääne-Nigula valla piir-Haapsalu ja Haapsalu-Rohuküla," ütles Lilles.

Lillese sõnul tahetakse, et 2022. aasta keskpaigaks oleks kõigi lõikude põhiprojektid valmis.

"Edasi jääks siis juba ehitamine. Kui kõik läheb plaanipäraselt ning rahastus ehitamisele on tagatud, jõuab raudtee Ristini hiljemalt 2024. aastal ning järgmised suuremad etapid oleksidki juba Haapsalu ja Rohuküla lõigud," lausus Lilles.

Lillese sõnul loodetakse raudtee ehitada Haapsalu ja Rohukülani välja nii kiiresti kui võimalik, esialgsete hinnangute järgi 2026. aastaks.

Riigi eelarvestrateegias aastani 2025 on Haapsalu raudtee jaoks eraldatud 34 miljonit eurot, selle summa loodab riik saada Euroopa taasterahastust. Selle rahaga peaks raudtee valmis ehitatama Turbast Ristini. Turbast Rohukülani läheb raudtee maksma hinnanguliselt 100 miljonit eurot, seega oleks Ristilt Rohukülani jõudmiseks vaja veel üle 60 miljoni euro.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: