Valitsus otsustas Eestisse vastu võtta kuni 30 koostööd teinud afgaani

Valitsus tegi neljapäeval otsuse Afganistanis ohtu sattunud inimeste ümberpaigutamiseks Eestisse. Lisaks kümnele Euroopa Liidu ja NATO-ga koostööd teinud afgaanile ja nende pereliikmele on Eesti valmis tänavu vastu võtma veel kuni 20 Eestiga koostööd teinud inimest ja nende pereliiget.

"Olukord Afganistanis on jätkuvalt pingeline. Inimeste ohutuks evakueerimiseks ei pruugi enam olla võimalust pärast USA evakuatsioonimissiooni lõppu 31. augustil, mille tõttu peavad kõik riigid tegutsema kiiresti," ütles peaminister Kaja Kallas.

Nende inimeste hulka, keda Eesti on valmis vastu võtma, kuuluvad näiteks Mondo MTÜ heaks töötanud ämmaemandate koolitajad ja tüdrukute hariduse ning naiste õiguste eest seisvad aktivistid, ütles Kallas.

"Keskendume nende inimeste aitamisele, kes on olnud seotud Eesti abiprogrammidega Afganistanis ja pakkunud seeläbi paremaid arenguvõimalusi Afganistani naistele ja noortele," lisas peaminister.

Valitsus otsustas isikute piirarvu, millele peab kooskõlastuse andma veel riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon. Piirarvuga on hõlmatud inimesed ja nende vahetud pereliikmed, keda Eesti on valmis vastu võtma. 

Otsuse konkreetsete inimeste kohta, keda välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse alusel Eestisse vastu võetakse, langetab politsei- ja piirivalveamet, kes teostab kaitse taotleja taustakontrolli ja viib nendega läbi isiklikud vestlused. Rahvusvahelise kaitse andmise menetlus viiakse läbi nii kiiresti kui võimalik, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eesti kodanikke Afganistanis teadaolevalt ei viibi. Välisministeeriumi poole on pöördunud mitu Eesti elamisloaga inimest, kes vajavad abi Eestisse naasmisel. Välisministeerium töötab koos liitlastega selle nimel, et nemad pääseksid evakuatsioonilendudele.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: