Soome võtab Afganistanist 300 põgenikku

{{1629992400000 | amCalendar}}
Foto: Soome välisministeerium

Soome võtab Afganistanist vastu 300 inimest, kes on töötanud Soome saatkonna, Euroopa Liidu või NATO heaks. Samas on evakuatsioonilennud lõpetatud ning Afganistani jäänutele püütakse leida ka maismaamarsruut.

Esialgu kavatses Soome piirduda 170 Soome riigi heaks viimasel ajal tööd teinud Afganistani elaniku päästmisega. Kodumaine poliitiline surve sundis siiski lisama nimekirja veel 130 inimest, teiste hulgas Soome saatkonda allhanke korras turvanud mehed koos perekondadega.

Lisaks on Afganistanis endiselt mõnikümmend Soome kodanikku.

Kõiki neid Kabuli lennuväljale ei saadud hoolimata sellest, et Soome saatis kohale kaitseväe rühma suuruse ehk umbes 30-liikmelise eriväelaste üksuse.

"On jäänud vaid mõni päev. Nagu uudistest näeme, on olukord Kabulis ja lennuvälja ümbruses ebakindel ja ohtlik. Näib, et kogu operatsiooni absoluutne lõpptähtaeg on augusti lõpp," rääkis Soome välisminister Pekka Haavisto üleeile.

Neljapäeva hilisõhtul peetud pressikonverentsil ütles Haavisto, et Soome on evakuatsioonilennud praeguseks lõpetanud. Need, kes lennukist maha jäid, püütakse riigist maismaad pidi välja juhatada.

Soome saabuvatele Afganistani põgenikele on Soome valitsus otsustanud anda esialgu neljaks aastaks elamisloa.

Sisuliselt kõik nad peavad alustama uut elu nullist. "Võib-olla tuleb korralda hädamajutust, toiduabi ning riideid. Inimesed tulevad lennukist ilma mingisuguse pagasi ja varata, seljas vaid need riided, millega on lennukis oldud," rääkis Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi peaspetsialist Krista Lyyra.

Kokku on Soome evakueerinud Afganistanist 340 inimest. Nende hulgas on lisaks põgenikele ka Afganistanis viibinud Soome kodanikke ja Soome elamisloaga inimesi ning kõik saatkonna soomlastest töötajad.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: