ISIS võttis vastutuse Kabuli lennujaama rünnaku eest

{{1629991200000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP/Wali Sabawoon

Afganistani pealinna Kabuli lennujaama lähistel toimus neljapäeval kaks plahvatust, mille eest võttis vastutuse islamirühmitus ISIS. Surma sai vähemalt 90 afgaani, rünnakus hukkus ka 12 USA merejalaväelast ja üks meedik, vigastatuid on üle 140.

Rünnakute eest võttis vastutuse islamirühmitus ISIS. ISIS teatas rünnaku toimepanemisest sõnumirakenduse Telegram kanalis, vahendas BBC.

Rühmituse teatel õhkis enesetaputerrorist end afgaani ja USA vägede keskel. USA esindajad on samuti öelnud, et kahtlustavad rünnakus kohalikku ISIS-e rühmitust.

USA keskväejuhatuse ülem kindral Kenneth McKenzie lubas neljapäeval terrorirühmitusele Islamiriik kättemaksu Kabuli ohvriterohkete pommirünnakute eest, vahendas BNS.

"Me töötame praegu väga kõvasti, et teha täpselt kindlaks, kes on selle argpüksliku rünnakuga seotud. Oleme valmis nende vastu meetmeid rakendama," ütles McKenzie.

Kindral kinnitas, et USA väed on valmis võimalikeks edasisteks Islamiriigi rünnakuteks.

Riigid on lõpetamas inimeste Afganistanist evakueerimist

"Kabuli lennujaama julgeolekuolukord on veelgi halvenenud ja terrorirünnaku oht muutub üha konkreetsemaks," ütles Saksamaa kaitseministeeriumi pressiesindaja. 

Saksamaa on Kabulist evakueerinud üle 5100 inimese. Saksamaa välisministeerium teatas kolmapäeval, et Kabulis on endiselt umbes 200 Saksamaa kodanikku. 

Inimeste evakueerimise lõpetavad lähipäevil ka teised Euroopa riigid. Prantsusmaa teatas, et lõpetab evakueerimise reedel. Holland teatas, et neljapäeval toimub viimane evakuatsioonilend. 

Norra välisministri sõnul peatas riik neljapäeval oma kodanike Kabulist evakueerimise, vahendas BBC. "Lennujaama uksed on suletud ja enam ei ole võimalik inimesi sisse saada," sõnas välisminister Ine Eriksen Soereide TV2-le.

Meeleheitel afgaanid ja lääneriikide kodanikud üritasid neljapäeval endiselt jõuda Kabuli lennujaama. Siiski avastasid nad, et Taliban on kõik teed lennujaama blokeerinud, teatas The Wall Street Journal.

"Kõik on läbi. Nad ei lase kedagi mööda, isegi mitte neid, kellel on välispass või viisa," ütles kohalik õpetaja. 

USA elamisloaga Bismillah sõitis koos abikaasa ja kaheksakuuse pojaga Afganistani 3. augustil. Bismillah tahtis külastada vanemaid. Bismillah keeldus oma perekonnanime ütlemast. 

"Mul on tunne, et me jääme maha," ütles Bismillah. Bismillah elab California osariigis. Tema poeg on USA kodanik. 

Talibani võitlejad ründasid neljapäeval ka evakueerimist ootavaid afgaane. Tunnistajate sõnul pussitati last ja teisi peksti, kui nad olid lennujaama värava ees järjekorras.

Kohalik elanik Tawfiq Jan kirjeldas lennujaama ümbruses toimuvat kaost. "Taliban peksis inimesi kõigega, mis neil käepärast oli, näiteks elektrikaablite ja torudega. Me palusime neil mitte tulistada, kuid nad tulistasid pidevalt ja tegid inimestele viga," ütles Tawfiq. 

Itaalia kaitseministeeriumi allikas teatas neljapäeval, et sõjaväetranspordi lennukit tulistati, kui see lahkus lennujaamast. 

"Vahejuhtumis keegi kannatada ei saanud. Lennuk langes tule alla mõni minut pärast õhkutõusmist,"  lisas allikas. 

Teisipäeval külastasid Kabuli lennujaama kongressisaadikud Seth Moulton ja Peter Meijer. Moulton on demokraat ja Meijer vabariiklane. "USA väed ei vii kõiki õigel ajal välja, isegi kui evakueerimistähtaega pikendatakse 11. septembrini," hoiatasid poliitikud.

Tuhanded lääne kodanikud on seega endiselt Afganistanis lõksus. USA välisminister Antony Blinken ütles kolmapäeval, et Afganistanis on umbes 1500 USA kodanikku. 

Biden ähvardas Kabuli pommirünnakute korraldajaid kättemaksuga

President Joe Biden lubas neljapäeval kättemaksu Kabuli pommirünnakute korraldajatele. "Me ei andesta. Me ei unusta. Me otsime teid üles ja sunnime teid maksma," sõnas Biden pressikonverentsil.

Biden nimetas hukkunud ameeriklasi kangelasteks ja ülistas nende vaprust inimeste evakueerimisel Afganistanist.

Biden kinnitas ühtlasi, et Kabuli lennujaamas toimunud ohvriterohke rünnaku järjel on USA vägede Afganistanist lahkumise tähtaeg endiselt 31. august. "Meil on võimalus mitu järgmist päeva ehk praegusest kuni 31. kuupäevani, et nad sealt välja tuua," sõnas president.

"Meid terroristid ei heiduta. Me ei lase neil meie missiooni peatada. Jätkame evakueerimist," ütles Biden.

"Teades ohtu, et meil võib väga tõenäoliselt aset leida uus terrorirünnak, on sõjavägi jõudnud järeldusele, et me peaksime tähtajaks lahkuma. Ma arvan, et neil on õigus," rääkis Biden. 

President kinnitas ajakirjanikele, et pole näinud tõendeid Islamiriigi ja Talibani kokkumängu kohta Kabuli terrorirünnakute korraldamisel.

"Siiani pole tõendeid ega ka järeldusi selle kohta, et Talibani ja Islamiriigi vahel on täna toimunu läbiviimisel olnud kokkumäng," kinnitas Biden.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: