IAEA: kokkulepe Iraaniga annab aega diplomaatiale

Uraani rikastamise rajatised Natanzis Iraanis.
Uraani rikastamise rajatised Natanzis Iraanis. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peadirektor Rafael Grossi tervitas pühapäeval Iraaniga sõlmitud lepet riigi tuumarajatistes jälgimisseadmete kasutamise üle.

Grossi sõnul annab see aega diplomaatilistele kõnelustele.

"See on vähemalt minu jaoks oluliseks meetmeks, mis annab aega diplomaatiaks," ütles Grossi Iraanist naastes ajakirjanikele Viini lennujaamas.

Grossi külastas pühapäeval Teherani, et proovida maandada tuumaleppe ümber tekkinud pingeid ja kohtus sel eesmärgil islamivabariigi asepresidendi ja Iraani Aatomienergiaorganisatsiooni (AEOI) juhi Mohammad Eslamiga.

Grossi ja  Eslami kiitsid pühapäeval ühisavalduses "koostöö ja vastastikuse usalduse vaimu" kokkuleppes, millega välditakse otsest vastasseisu ajal, mil Iraan on kehtestanud piirangud IAEA võimalustele jälgida nende tuumarajatisi.

IAEA avaldas sel nädalal Iraani kohta iseäranis kriitilise raporti, kus süüdistati Teherani tahtmatuses koostööd teha.

Raportis kirjutati, et Iraani piirangud inspektsioonidele on alates veebruarist riigi tuumategevuse seiramist tõsiselt pärssinud.

USA välisminister Antony Blinken hoiatas kolmapäeval, et Ühendriigid võivad leppe päästmise katsest sootuks loobuda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: