Hiina uus tuumareaktor võib muuta kogu energiatööstust

Hiina käivitab septembris eksperimentaalse tuumareaktori, mis võib muuta kogu tuumaenergiatööstust.
Hiinlaste reaktorit toidab uraani asemel toorium. Tooriumi kasutamine on ohutum, kuna tekitab vähem radioaktiivseid jäätmeid. Ühtlasi on tooriumi kasutamine odavam.
Kui hiinlaste eksperimentaalne reaktor töötab, siis saavad nad tunduvalt odavamat ja turvalisemat tuumaenergiat, teatas The Times.
Reaktori prototüüp on väike, kolm meetrit kõrge ja kaks meetrit lai. Selle võimsus on kaks megavatti (MW), millest piisab tuhande majapidamise varustamiseks. Hiinlased tahavad aga prototüübi baasil välja arendada reaktori, mille võimsus oleks 100 MW.
Plaanitavad reaktorid ei vaja samuti veejahutust, seetõttu saab neid ehitada kõrbepiirkondadesse. Hiina president Xi Jinping tahab riigi muuta 2060. aastaks süsinikneutraalseks.
USA ehitas 1940. aastate lõpus maailma esimese tooriumil töötava reaktori. Reaktor suleti 1969. aastal. Hiina pöördus esimest korda tooriumi poole juba 1970. aastatel. Tehnoloogiliste piirangute tõttu projekt siiski lõpetati.
Hiina alustas uuringuid uuesti 2011. aastal. Kompartei andis teadlastele käsu välja töötada tehnoloogia, kus energia oleks odav ja jätkusuutlik. Hiinlased investeerisid projekti vähemalt kolm miljardit eurot.
Euroopas on viimastel kümnenditel uusi elektri tootmise võimalusi vähe rajatud. Selle asemel sulgevad näiteks Saksamaa ja Rootsi tuumajaamu ning kliimaeesmärkide saavutamiseks ka söejaamu.
Toimetaja: Karl Kivil