Uraani hind tõuseb, kuna investorid ostavad kokku tuumakütust
Tuumaenergiafirmad on hädas uraani hinnakasvuga. Rahvusvahelised investorid panustavad, et lähiaastatel kasvab nõudlus tuumaenergia järele ja ostavad radioaktiivset toorainet aktiivselt kokku.
Uraani hind tõusis septembris kõrgeimale tasemele alates 2014. aastast. Investorid eeldavad, et tuumaenergiast saab fossiilkütuste järel tähtsaim energiaallikas. Uraani hind tõusis viimastel kuudel kümne dollari võrra, teatas Financial Times.
Investeerimisfirma Sprott Physical Trust ostis hiljuti umbes 2,8 miljoni kilogrammi koguses uraanimaaki. Tehingu väärtus oli 240 miljonit dollarit. Kokku on Sprotti omanduses nüüd 10 miljonit kilogrammi uraani, mis on väärt miljard dollarit. 2021. aastal tarnivad kaevandused kokku umbes 57 miljonit kilogrammi uraani. Uraani ostavad kokku ka teised investeerimisfirmad.
"See on peamine põhjus, miks uraan kallines 2021. aastal 30 protsendi võrra," ütles vahendusfirma Ocean Wall tegevjuht Nick Lawson.
Koroonaviiruse epideemia piirangud häirisid ka Kanada ja Kasahstani uraanikaevanduste tegevust. 2020. aasta detsembris peatas Kanada kaevandusfirma Cameco töötajate nappuse tõttu oma uraanikaevanduse tegevuse. Kaevandus taaskäivitati alles aprillis.
Cameco aktsia hind on 2021. aastal uraani kõrge hinna tõttu siiski tõusnud 70 protsenti.
Uraani hinnakasv tõstab ka elektri hinda, mille peavad kinni maksma tavalised tarbijad.
Hiina kavatseb järgmisel kümnendil tuumaenergia kasutamist tunduvalt suurendada. Peking tahab heitkoguseid vähendada. Lääneriikides tuumajaamu aga suletakse.
Toimetaja: Karl Kivil