Kaljulaid jättis kollektiivlepingu seaduse välja kuulutamata

President Kersti Kaljulaid riigikogus
President Kersti Kaljulaid riigikogus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid jättis välja kuulutamata 13. septembril riigikogus vastu võetud kollektiivlepingu seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse ning saatis selle tagasi parlamenti põhiseadusega vastavusse viimiseks.

Riigipea hinnangul on parlament seadust vastu võttes rikkunud riigikogu kodu- ja töökorra seadust, teatas presidendi kantselei.

"Üks meie riigi toimimise aluspõhimõtteid on, et riigivõimu, sealhulgas seaduste vastuvõtmist, teostatakse üksnes põhiseaduse ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel. Käesoleva seaduse puhul on riigikogu paraku selle põhimõtte vastu eksinud ning seaduse vastuvõtmisel eiranud riigikogu kodu- ja töökorra seaduses paika pandud reegleid," ütles president Kaljulaid otsust välja kuulutamata jättes.

Riigipea viitab oma otsuses seaduse menetluse käigule parlamendis, kus seaduseelnõu teise ja kolmanda lugemise vahel muudeti seaduse jõustumisega seotud sätet.

"Selleks, et oleks kõigile rahvaesindajatele tagatud võimalus kaasa rääkida seadusruumi kujundamises, on pärast teist lugemist ja enne lõpphääletust lubatud üksnes eelnõude tehniline korrektuur. Seaduse jõustumise küsimus ei saa mingil juhul olla tehniline küsimus, see on sisulise arutelu koht ja see arutelukoht on praegu sotsiaalkomisjoni poolt parlamendiliikmetelt ära võetud," selgitas riigipea oma otsust.

Presidendi põhiseadusest tulenev ülesanne on põhiseaduslikkuse järelevalvet tehes kontrollida ka seda, kas seadus on vastu võetud põhiseadusega ettenähtud menetlusreeglite kohaselt.

Jättes seaduse välja kuulutamata, liigub seadus tagasi riigikogu menetlusse, kus on võimalik otsustada, kas võtta seadus uuesti muutmata kujul vastu ja saata see riigipeale väljakuulutamiseks tagasi või hakata seda uuesti menetlema.

President Kaljulaid on oma ametiajal tänase seisuga välja kuulutanud 498 ja jätnud välja kuulutamata kuus seadust.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: