Valimisteenistus: automaattõlge ei mõjutanud nimede kuvamist valijarakenduses

KOV 2021. Valimisjaoskond Pärnu Ülejõe Selveris.
KOV 2021. Valimisjaoskond Pärnu Ülejõe Selveris. Autor/allikas: Kaupo Meiel / ERR

Riigi valimisteenistus teatas vastuseks Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) reedesele taotlusele tühistada väidetavate rikkumiste tõttu e-hääletus teatud ringkondades, et automaattõlge ei mõjutanud kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses.

Valimisteenistuse hinnangul võis mure avalduda ainult informatiivsel veebilehel kov2021.valimised.ee, kui kasutaja oli ise seadistanud oma Google Chrome'i brauseri automaattõlget tegema.

Nii valimiste infosüsteemis, e-hääletamise infosüsteemis on kandidaatide nimekirjad korrektsed.

"Automaattõlke mure ei mõjutanud kuidagi e-hääletamist ega kandidaatide nimede kuvamist valijarakenduses," ütles valimisteenistuse kommunikatsioonijuht Kristi Sobak. "Ka valimisjaoskondades kohapeal on paberitele prinditud nimed õiged."

"RIA koostöös arendajaga eemaldas kolmapäeval automaattõlke võimaluse täielikult, seda said kasutajad ise samuti oma brauseris välja lülitada."

EKRE pöördus vabariigi valimiskomisjoni poole taotlusega tunnistada elektroonilise hääletamise korraldamine toimuvatel valimistel seadusevastaseks ning tühistada e-hääletamise tulemused ringkondades, kus on tuvastatud rikkumised.

Kaebuses juhib EKRE tähelepanu, et veebilehel www.valimised.ee avaldatud kohalike kandidaatide nimekirjas moonutab automaatne tõlkimisrakendus osa kandidaatide nimesid, näiteks saab Silverist Hõbe, Evest Õhtu, Leost Lõvi jne. EKRE nimekirjas on 110 inimest, keda nimetatud viga puudutab.

Toimetaja: Karel Vähi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: