Uuring: rikkaid tuleks oma süsinikujalajälje eest kõrgemalt maksustada

Kliima
Kliima Autor/allikas: SCANPIX/AP/Achmad Ibrahim

Kuna rikastel inimestel on vaestest suurem süsiniku jalajälg, peaksid nad selle võrra rohkem makse maksma, järeldati COP26 kliimakonverentsi eel avaldatud uuringus, mille tegi Pariisi Majanduskooli uurimisinstituut.

"Maailma rikkaim üks protsent rahvastikust emiteeris 2019. aastal 110 tonni süsihappegaasi inimese kohta," ütles uuringu põhiautor, Pariisi Majanduskooli professor ja instituudi World Inequality Lab (WIL) kaasdirektor Lucas Chancel.

Ülirikkad moodustasid maailma koguemissioonist 17 protsenti.

"Rikkaim kümme protsenti maailma rahvastikust on vastutav pea poole emissiooni eest, samas kui vaeseim 50 protsenti moodustas vaid 12 protsenti emissioonist, paisates õhku keskmiselt 1,6 tonni süsinikku inimese kohta," teatas uuring.

"Valitsustel on vaja uusi tuluallikaid rohetaristusse investeerimiseks," ütles Chancel.

"Üks viis seda teha oleks läbi astmelise ja ökoloogilise varamaksu. Sellised vahendid oleks tõenäoliselt poliitiliselt jätkusuutlikumad kui süsinikumaks tarbimisele, mis annab ränga hoobi madala sissetulekuga inimestele, kuid ei ole kuigi tõhus ülirikaste emissiooni vähendamiseks," leidis Chancel. 

Uuring väidab, et kliimamuutuse pidurdamiseks mõeldud meetmete raskeimat koormat on pidanud viimastel aastakümnetel kandma eeskätt madala sissetulekuga tarbijad, seda näiteks läbi süsiniku- ja energiamaksude.

"Rohkem rõhku tuleks panna poliitikameetmetele, mis on suunatud jõukate vastu läbi saastavate varade maksustamise," ütles Chancel.

Mitte ainult rikkad inimesed ei kaldu rohkem saastama, vaid sarnaselt on ka arenenud riikidel oluliselt kõrgem süsiniku jalajälg, kui võtta arvesse nende importi ja harjumust tarbida välismaal toodetud kaupu, leiti uuringus.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: