Uued volikogud saavad tööd alustada alles novembri teises pooles

Häälte ülelugemine Kalevi spordihallis
Häälte ülelugemine Kalevi spordihallis Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kohalike omavalitsuste volikogude valimiste tulemused saab kaebuste tõttu tõenäoliselt välja kuulutada alles novembri keskel, mistõttu võivad värskelt valitud volikogud tööd alustada alles novembri teises pooles.

"Praeguse seisuga on riigikohtus lahendamata kuus valmistega seotud kaebust. Riigikohus peab valimiskaebused läbi vaatama hiljemalt seitsme tööpäeva jooksul, aga olenevalt kaebuste sisust tehakse seda sageli ka kiiremini. Seda arvestades peaks need kaebused saama kindlasti lahenduse järgmise nädala jooksul," ütles riigikohtu pressiesindaja Arno Põder neljapäeval ERR-ile.

Ühele praegu menetluses oleva kaebuse esitajale anti puuduste kõrvaldamise tähtajaks 5. november. Kui ta oma parandused esitab, hakatakse seitsmepäevast tähtaega uuesti lugema tema vastuse laekumisest, ehk see riigikohtu otsus peab tulema hiljemalt reedel, 12. novembril.

Valimisteenistuse pressiesindaja Kristi Sobak ütles ERR-ile, et Vabariigi Valimiskomisjonile valimiskaebuste esitamise tähtaeg on möödas ja kõik tähtajal esitatud kaebused on läbi vaadatud, kuid sellest hoolimata võivad pärast tähtaega laekunud kaebuste esitajad nendega edasi riigikohtusse pöörduda ja põhjendatud juhul võib kohus need ka menetlusse võtta.

Riigikohtus praegu menetluses olevast kuuest kaebusest üks on selline, mis hoiab kinni kogu riigi valimistulemuste väljakuulutamist ja selle menetlustähtaeg on 10. november. Kaebaja Heilo Aadla viitas sellele, et pärast elektroonilise hääletuse lõppu 16. oktoobril laekus kahe ja poole tunni jooksul veel 2298 lisahäält. Ta taotleb kogu elektroonilise hääletamise tühistamist, kui neid lisahääli pole võimalik tuvastada ja tühistada.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kohaselt registreerib valla või linna valimiskomisjon valitud volikogu liikmed oma otsusega pärast valimispäeva, kui Vabariigi Valimiskomisjonile ja riigikohtule kaebuste esitamise tähtaeg on möödunud või kui nimetatud kaebuste kohta on tehtud lõplikud otsused. Valimistulemused loetakse väljakuulutatuks ja volikogu liikme volitused algavad otsuse avalikustamisele järgneval päeval. Valimiskomisjon kutsub valitud volikogu kokku hiljemalt seitsmendal päeval pärast valimistulemuste väljakuulutamise päeva.

Kohalike omavalitsuste volikogude valimised toimusid 17. oktoobril.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: