Karis: meie koroonakriisis on süüdi nii valitsus kui ka inimesed ise

{{1636118580000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti keerulises koroonaolukorras on süüdi nii valitsuse poliitika kui ka inimesed, kes kehtestatud piirangutest kinni ei pea, ütles president Alar Karis.

"Kindlasti ei saa Eesti praeguse olukorraga rahul olla," ütles Karis Tartu Ülikoolis peetud ühisel pressikonverentsil Läti presidendi Egils Levitsiga. Tema sõnul saab Covid-19 laias levikus süüdistada nii valitsuse tegevust kui ka inimeste käitumist.

"Valitsus oleks pidanud tegema palju paremat tööd – seda eriti kommunikatsioonis, kus on puudujääke sõnumite selguses," rääkis Eesti president. Samuti saab Karise sõnul teha etteheiteid selle kohta, kuidas riigis on korraldatud otsustamine ja vastutuse võtmine.

"Aga peame ka ise endale otsa vaatama – kuidas täidame reegleid ja piiranguid. Seega on süüdi nii valitsus kui ka inimesed – see, kuidas nad käituvad," resümeeris Karis.

Karis märkis, et koroonapiiranguid tuleb kehtestada kiiresti ning lühiajaliselt. "Väga erinevalt on käitunud väga erinevad riigid väga erineval ajal. Aga üks sõnum, mida kindlasti sellest võib järeldada, on see, et kui teha piiranguid, siis neid tuleb teha kohe ja need võiksid olla lühiajalised ja mis kõige tähtsam, nendest peaksid inimesed ka kinni pidama."

Presidendid arutasid oma kohtumisel ka olukorda ja suhteid Venemaaga ning mõistsid ühiselt hukka Euroopa Liidu ja Valgevene piiril toimuvad hübriidrünnakud. Üheks aruteluteemaks oli ka Balti riikide taristuühenduse probleem, sealhulgas Riia-Tartu rongiühenduse vajadus, mis presidentide sõnul seisab vaid poliitiliste ja juriidiliste küsimuste taga.

"Kuna see on kõigest poliitiline ja juriidiline küsimus, pole seal ka rahalisi lisakulutusi. Me nõustusime, et tuleb oma valitsustele öelda, et see küsimus lahendada, sest meil on rongid Riia ja Valka vahel ning Eesti rongid Valga ja Tartu vahel. Seega on vaja kahe riigi kokkulepet, et saaksime liikuda otse Riiast Tartusse ja Tartust Riiga," rääkis Levits.

Karise ja Levitsi esmakohtumisel külastasid riigijuhid Tartut, kus neid tervitasid linnapea Urmas Klaas ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. Levits ja Karis pidid algselt kokku saama 14. oktoobril Lätis, kuhu Eesti president tegi esimese välisvisiidi, kuid kohtumine jäi Levitsi koroonasse nakatumise tõttu ära.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: