Putin süüdistas migrandikriisi tekitamises lääneriike

Foto: SCANPIX/Reuters

Venemaa president Vladimir Putin eitas Venemaa seotust migratsioonikriisiga Poola-Valgevene piiril ja süüdistas selle põhjustamises Euroopat ja lääneriike. Venemaa riigipea avaldas ka muret NATO õppuste pärast Mustal merel.

Valgevene tõi Poola teatel lisaüksuseid Kuznica regiooni piirilõigule. Poola piirivalve süüdistas Valgevene sõdureid okastraadi lõhkumises, et tekitada umbes sajale migrandile võimalus piiri ületada.

"Poola sõdureid ja piirivalvureid pimestati lampidega, et neid segadusse ajada ja takistada reageerimist. Samal ajal ründas suur rühm migrante okastraataeda. Nad olid varustatud pisargaasiga. See oli hästi organiseeritud tegevus, mille eesmärk oli Poola piiriaia lõhkumine. Õnneks suutsid Poola kaitseteenistused professionaalselt reageerida ja katse ebaõnnestus," lausus Poola erikoordinaatori pressiesindaja Stanislaw Zaryn.

Öösel leidsid piirivalvurid ühe Süüria mehe surnukeha, seega on migratsioonikriisi ajal piiril surnud 11 inimest.

Pingelises olukorras ei ole süüdi Valgevene või Venemaa, kinnitas Venemaa president Vladimir Putin.

"Tahan, et kõik teaksid, et meil ei ole sellega mingit pistmist. Kõik proovivad meid vastutavaks teha milleski igal võimalusel. Meie lennufirmad ei transpordi neid inimesi. Mitte ükski. Ja muuseas, ka mitte Belavia. Lukašenko ütles nii mulle. Inimesed broneerivad tšarterlennu, viisavaba sisenemine Valgevenesse, ostavad piletid ja lähevad," lausus Putin.

Putini sõnul on lääneriigid migratsioonikriisi põhjustajad, mitte Valgevene, sest enamus migrante tulevat Iraagist ja Afganistanist. Ta kutsus taas kord Valgevene ja Saksamaa juhte omavahel rääkima, sest migrandid tahavad minna just Saksamaale.

Putini sõnul on murekohaks hoopis NATO õppused Mustal merel, kuid ei ole teada, millistele õppustele ta viitas.

USA president Joe Biden nimetas Valgevene-Poola piiril toimuvat murekohaks ja probleemiks, mida on Venemaale ja Valgevenele ka väljendatud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: