Saksa välisminister: karmimad sanktsioonid Valgevene vastu on vältimatud

Saksamaa välisminister Heiko Maas
Saksamaa välisminister Heiko Maas Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHN THYS

Saksamaa välisminister Heiko Maas ütles esmaspäeval Euroopa Liidu välisministrite kohtumisele saabudes, et Valgevenet ootavad seoses rändekriisiga Poola piiril karmimad sanktsioonid.

Valgevene president Aleksandr Lukašenko tundus üritavat esmaspäeval kriisi leevendada ja kinnitas, et ei soovi konflikti, kuid Maas ütles, et Brüsselil ei ole plaanis taganeda. 

"Lukašenko nõuab, et tühistaksime kõik sanktsioonid. Anname täna oma vastuse. Karmistame sanktsioone veelgi," ütles Maas.

EL-i välisministrid laiendasid õiguslikku raamistikku tulevasteks sanktsioonideks nende vastu, keda süüdistatakse migrantide piirile toimetamises. Blokil on kavas võtta sihikule umbes 30 Valgevene ametiisikut, riiklik lennufirma ja reisifirmad. Nimekiri peaks valmima lähipäevil. 

Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell ütles kohtumisele saabudes, et kokkulepe Türgiga Minski lendude tõkestamiseks tähendab, et migrantide vool Valgevenesse "saab kontrolli alla". 

"Peame andma neile inimestele humanitaarabi ja hoidma ära igasugused hübriidrünnakud Euroopa Liidu piiride vastu," ütles Borrell. 

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis kutsus muutma Minski lennuvälja migrantide saabumise takistamiseks "lennukeelutsooniks". 

"Teine küsimus, mida peame arutama, on see, kuidas pakkuda juba Valgevenes viibivatele migrantidele turvaline pääs tagasi koju. Selleks peame tegema koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega," ütles Landsbergis. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: