Iisraeli ekspert: vaktsineeritud ei jää omikroni tõttu tõsiselt haigeks
Iisraeli koroonaeksperdi Dror Mevorachi sõnul pole omikronvariandiga nakatunud vaktsineeritud patsientide hulgas tõsiseid Covid-19 juhtumeid. Ekspertide sõnul kulub kaks nädalat, enne kui on olemas usaldusväärsed andmed uue tüve suhtes.
"Esialgsed teated on julgustavad. Kui see nii jätkub, siis võib omikronvariant olla delta variandiga võrreldes leebem. Paradoksaalselt, kui see uus variant võimust võtab, siis toob see kaasa madalama nakatumise määra ja seda on globaalselt lihtsam hallata," ütles Hadassahi ülikooli haigla koroonaviiruse osakonna juhataja Dror Mevorach.
"Praegu on veel vara öelda, kuid kõik mis tundub halb, pole tegelikult halb. Oluline on koguda informatsiooni, mitte spekuleerida," lisas Mevorach.
Omikron on seadnud kahtluse alla üleilmsed jõupingutused võitluses koroonapandeemiaga seoses kartustega, et see uus tüvi on äärmiselt nakkav. Mitmed riigid on taaskehtestanud meetmed, kuigi loodeti, et need on jäänud juba minevikku.
Iisraeli tervishoiusüsteemi juht Sharon Alroy-Preis hoiatas pühapäeval, et koroonaviiruse omikrontüvega nakatumise võimalus on väga suur, kuid rõhutas, et vaktsineeritud inimesed jäävad uue variandi tõttu vaid kergelt haigeks.
"See uus variant levib väga kiiresti," ütles Alroy-Preis
Lõuna-Aafrika meditsiiniliidu (SAMA) andmetel ilmnesid omikronvariandiga nakatunud inimestel vaid kerged sümptomid. "Seni tuvastatud juhtumid pole tõsised," ütles SAMA juht Angelique Coetzee.
Coetzee sõnul on uue koroonavariandi uurimine siiski alles algusjärgus. Esialgsete andmete kohaselt levib variant rohkem nooremate inimeste hulgas. Omikronvariandiga nakatunud kogesid peamiselt väsimust ja kehavalusid.
Iisraeli tervishoiuministri Nitzan Horowitzi sõnul on Iisrael uue variandi saabumiseks juba valmis.
"Tänu ettevalmistustele leidsime selle variandi kiiresti üles. See on kontrolli all ja paanikaks pole põhjust," ütles Horowitz
Toimetaja: Karl Kivil