FT: Peking piirab üha rohkem Taiwani firmade äritegevust

Taiwani pealinn Taipei
Taiwani pealinn Taipei Autor/allikas: SCANPIX/imago images/Imaginechina-Tuchong

Hiina kompartei piirab üha rohkem Taiwani firmade äritegevust. Peking proovib õõnestada Taiwani iseseisvust toetavaid liikumisi.

"Me ei luba ühelgi ettevõttel Mandri-Hiinas raha teenida, et nad siis saaksid Taiwani iseseisvusrühmitustele raha annetada," ütles Hiina Taiwani asjade büroo pressiesindaja Zhu Fenglian. 

Kompartei määras hiljuti Far Eastern Groupile 13,9 miljonit dollarit trahvi. Kompartei hinnangul rikkus firma Hiina maksuseadusi. Far Eastern Group (FEG) rahastab aktiivselt Taiwani parteisid. 

FEG-i varade maht on umbes 85 miljardit dollarit. Kontsern annetas viimastel valimistel raha nii Taiwani demokraatlikule progressiivsele parteile, kui ka Guomindangile (KMT). 

Hiinas töötab 1,2 miljonit taiwanlast. Peking suurendab nii majanduslikku kui sõjalist survet saareriigile. Kompartei väidab, et Taiwan on Hiina territoorium. 

"Need ettevõtted võivad muutuda Pekingi jaoks poliitiliseks relvaks, et Taiwani võime rohkem mõjutada," ütles mõttekoja NextGen juht Chen Kuan-ting. 

Peking väidab, et FEG-i trahvimine oli seotud seaduste rikkumistega ja pole poliitikaga seotud. 

Kompartei proovib suurendada mõjuvõimu ka Taiwani meedias. Iseseisvusmeelsete liikumiste suhtes levitatakse üha rohkem valeinformatsiooni. 

FEG-i trahvimine tuli siiski ootamatult. Ettevõttel on tihedad ajaloolised sidemed KMT-ga, mis toetab suuremat koostööd Mandri-Hiinaga. 

"Taiwani suurettevõtted annetavad valimiste ajal mõlemale parteile, siiski väldivad nad teatud kandidaatide toetamist ja proovivad jääda väinavahelises poliitikas neutraalseks, ütles Londoni SOAS-i ülikooli Taiwani keskuse teadlane Dafydd Fell. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: